SPORBİLİNCİ

NASIR NASIL OLUŞUR, NASIL DÜZELTİLİR?

2 dak. okuma

Spor yapan herkesin yaşadığı bir durum olan nasır, kimileri için görüntü ve sevgilisinin elini tutması açısından sıkıntı yaratıyor : ) Eller, egzersizin bir parçası olarak nasır oluşumuna eğilimlidir ancak bunun üstesinden de gelinebilir.
Cilt diğer tüm dokular gibi strese uyum sağlayan bir yapıdır. Ciltteki aşınma ve katlanma stresi arttıkça bulunduğu bölge kalınlaşmaya başlar. Nasırların oluşmasının en temel sebebi, ağırlıkları kavrama biçimimizdir. Eğer resimde gördüğünüz gibi bir kavrama tekniği kullanırsanız nasır oluşumlarınız daha aza inecektir.
Genelde ağırlığı parmaklarımız ve avuç içimiz arasında bir mesafe bırakır ve kavrarız. İşte bu arada kalan mesafe, nasır oluşumuna yol açar. Bu aradaki mesafeyi, parmaklarınızın son boğumunun bittiği yerden ağırlığı kavrayarak kapatabilir ve nasır oluşumunu engelleyebiliriz.
Tebeşir kullanmak da el güvenliği için önemlidir. Cildi kuru ve sıkı tutar, bir yük altında tutuşunuz daha iyi halde olur. (Spor salonunuz izin veriyorsa tabii.)
Eldiven kullanımı söz konusu olduğunda ağırlık kaldırmak için bizde önemli bir yeri yoktur. Bir eldiven, el ile bar arasında sadece bir parça görevi görür. Bunun dezavantajı kavrama yeteneğini ve el hissiyatını azaltır. Ayrıca barın çapını da artırarak daha kalın tutuş sağlamanız gerekir.
Bilek saran eldivenler kullanmak ise bilek zayıflığınız için ayrı bir sebeptir.


Nasır oluşumunuzu azaltmak istiyorsanız kısaca bilmeniz gerekenler;
🔸1- Resimde gösterildiği gibi bir tutuş tekniği kullanın
🔸2-Elinizi sürekli nemlendirin ve ponza taşı ile törpüleyin
🔸3- Nasır çıkarma ilacı kullanın
🔸4- Nasırları kopartıp,kesmeyin!
🔸5- Ciddi bir durum olduğunu düşünüyorsanız, bir cilt doktoruna başvurun.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com