SPORBİLİNCİ

MOBİLİTE VS. ESNEKLİK

2 dak. okuma

Esneklik mi daha önemli yoksa mobilite mi ?
Esneklik ve mobilitenin ne olduğuyla ilgili kabaca bir açıklama yaptım. Peki hangisi önemli? Hangisini çalışmalıyız?
Şunu bilelim, esneklik, mobilitenin gelişmesine yol açar. Bu bağlamda mobilitenin daha önemli olduğunu, ancak bunun için esneklik çalışmalarına da ihtiyacımız vardır.
Örneğin antrenmanımızın bittiğini ve bir köşeye çekilip mat’imizin üzerine yatıp bacağımızı düz bir şekilde kendimize doğru çekip 30sn. Boyunca beklediğimizi düşünelim . Bu yapılan hareket sadece hamstring kasına yönelik esnekliktir. Bunun yanında shoulder dislocation denilen, elimize sopa alıp omuz genişliğinde tutup vücudumuzun arkasına ve önünde doğru getirip götürdüğümüzü düşünelim. Bu bir omuz eklemi için mobilite egzersizidir.


Tabi tabloda belirttiğim gibi tek başına bir eklemin mobilitesi egzersiz için yetersizdir. Sadece o bölgede problem varsa faydalı olabilir. Bunun yanında bir squat egzersizini yaptığınızı düşünün. Egzersizi yaparken ayak bileğiniz, kalça ekleminiz, torakal bölgeniz, sırtığınızda bar varsa omuz ekleminiz ve diğer eklemleriniz eğer mobil değilse; hem atletik performansınız olumsuz etkilenir hemde sakatlık riskiniz yüksek olur. Özellikle diz ve bel bölgeniz için!
Dediğim gibi her hareketin kendine özgü bir mobilitesi vardır bu yüzden bir hareketi yaparken( bir eğitmen olarak yaptırırken) bu harekete uygun mobiliteniz olup olmadığını test edin. (Bahsettiğim mobil olması gereken temel eklemler ile ilgili test yöntemleri mevcut. İlerleyen paylaşımlarda aktaracağım. Şimdilik araştırabilirsiniz.)
Eğer mobiliteniz kısıtlı ise kısıtlı olan bölgeye yönelik mobilite egzersizleri uygulayın. (İlerleyen paylaşımlarda aktaracağım. Şimdilik araştırabilirsiniz.)

Kısacası; iyi bir esnekliğe sahip olmanız ve bunun için çalışmanız yetmez, önemli olan iyi bir mobiliteye sahip olmanızdır. Bunun için kaslarınızın esnekliğini değil, eklemlerinizin hareketliliğini hedefleyin!

Son olarak mobilite ve esneklik konusunda kendisini geliştirmek isteyen kişiler için bu konuda pratik egzersizler ve bilimsel içeriğini mükemmel bir şekilde hazırlamış olan Kelly Starett’in -Becoming Supple Leopard kitabını öneririm. Keyifli okumalar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com