SPORBİLİNCİ

LEG PRESS VE AYAK GENİŞLİĞİ

2 dak. okuma

Leg press ve Squat çalışmalarında ayaklarımızın konumu kasların davranışlarını etkiliyor mu ? Etkiliyorsa nasıl etkiliyor ? Escamilla ve ark. 2001 yılında yaptığı bir çalışmada Leg press ve Squat egzersizlerinin ayak açıları (içe veya dışa döndürmek) ve diz genişliği (dar ve geniş) ile quadriceps ve hamstring ve gastrognemius kaslarının aktivasyonunu incelemiş. (1)

Çalışma sonuçlarında leg press veya squat esnasında ayak açısı (resim 1) ve kas aktivasyonu arasında bir ilişki bulunmamıştır. Yani ayağınızı 0 derece normal pozisyonda veya 30 derece dışa doğru açtığınız pozisyonda tuttuğunuzda kaslar daha fazla veya daha az aktif olmamaktadır.

QUADRİCEPS:
➡️Squat, Leg press ile kıyaslandığında leg presste ayağın yüksekte veya alçakta konumlandırılmasına rağmen Squat daha fazla quadriceps ve hamstring aktivasyonu yaratmıştır.
Bu oran quadriceps için %20 ila %60 hamstring için %90 ila %225’tir.


HAMSTRİNG:
➡️Geniş diz aralığında ve yüksek ayak konumunda leg press yapmak, dar bacak aralığında alçak ayak konumunda leg press’den daha fazla hamstring aktivasyonu yaratmıştır. (resim 2)
Squat esnasında ayak genişliği ile Quadriceps veya hamstring arasında bir fark yoktur.(2) (3) (4)

GASTROGNEMİUS:
➡️Dar bacak aralığında squat, Geniş bacak aralığında squattan (resim 3) daha fazla gastrognemius aktivasyonu yaratmıştır.
Gastrognemius aktivasyonu ayağın alçak konumdayken, yüksek konuma göre leg press yapıldığında daha aktif bulunmuştur.

⚠️EMG aktivasyon değerleri için ; (Bkz : Resim 4)


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK:
1) ESCAMILLA, R. F. Effects of technique variations on knee biomechanics during the squat and leg press. Med. Sci. Sports Exerc., Vol. 33, No. 9, 2001, pp. 1552–1566.
(2) MCCAW, S. T., and D. R. MELROSE. Stance width and bar load effects on leg muscle activity during the parallel squat. Med. Sci. Sports Exerc. 31:428–436, 1999.
(3) ANDERSON, R., C. COURTNEY, and E. CARMELI. EMG analysis of the vastus medialis/vastus lateralis muscles utilizing the unloaded narrow-and wide-stance squats. J. Sport Rehabil. 7:236–247, 1998.
(4) TESCH, P. A. Muscle Meets Magnet. Stockholm: PA Tesch AB, 1993, pp. 79.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com