SPORBİLİNCİ

KUVVET ANTRENMANINDA 5 YANLIŞ DÜŞÜNCE

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Dünyaca ünlü fitness eğitmeni Nick Tumminello’nun Human Kinetics’de çıkan “Your Workout Perfected” adlı yeni kitabından alıntı yaptığı 5 Kuvvet Antrenmanı Mitlerini sizlerle paylaşacağım. (Mitlerin altındaki açıklamalar bana aittir.)


🔵1.MİT – DAHA İYİ AĞIRLIK KALDIRAN, DAHA İYİ SPORCUDUR
Bir sporcunun,başarısı spor salonunda kaldırdığı bench press ile doğru orantılı değildir.


🔵2.MİT- HER ZAMAN TAM EKLEM HAREKET AÇIKLIĞI KULLANILMALIDIR
Bench press örneğiyle devam edersek, Bench presste daha ağır kaldırmamızı sağlayan şey, hareket açısının kısa olmasıdır. Buda kassal gelişim için bizlere mekanik gerilim avantajı sağlayarak kassal gelişimi tetikler.


🔵3.MİT- HER HAFTA AĞIRLIĞI ARTIRMAK (PLAKA KOYMAK)
İlerleyen yüklenme prensibine göre vücut he zaman kaldırdığı ağırlıklara adapte olur ve sürekli ağırlıkların artırılması gerekir. Ki bu doğrudur. Geçmiş gönderide de bahsettiğim “Tekrarlayan Etki Etkisine” göre bu anlamlıdır. Ancak bu her seferinde ağırlığı artırmanız anlamına gelmez. Ortalama 3-5 hafta bir antrenman programınızı değiştirmeniz gerektiğini söylüyor Tumminello.


🔵4.MİT- DENGESİZ ORTAMLARDA YAPILAN KUVVET ANTRENMANI DAHA “FONKSİYONELDİR.”
Dengesiz ortamlarda yapılan kuvvet antrenmanlarında, dengeli ortamlara kıyasla daha az kuvvet üretebiliriz. Buda “Enerji sızıntısına” yol açarak ürettiğimiz kuvvetin, dengemizi korumak adına sağlandığı anlamına gelir.

🔵5.MİT- İZOLE EGZERSİZLER PERFORMANSI GELİŞTİRMEK İÇİN “FONKSİYONEL DEĞİLDİR.”
Her zaman kompleks egzersizler yaparak daha çok eklemi ve daha çok kası geliştirmeye odaklansak da kassal gelişimde “Simetrik gelişim” önemlidir. Bu bakımdan izole egzersizler ile hedef bölgeye daha iyi odaklanma sağlayarak zayıf bölgeyi güçlendirmeye çalışmak anlamlı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com