SPORBİLİNCİ

KREATİN

2 dak. okuma

Kreatin nedir?

Kreatin agırlık çalışanlar icin veya performans sporculari icin antreman performansını artıran suplementler arasinda almamız gereken başlıca ek takvitedir. Hayvansal yiyeceklerde çok az miktarda bulunur,ortalama olarak 1 kilo ette 1 gram kreatin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yogun bir antreman dönemindeki sporcu icin günde en az 3-4 gram kreatin alması gerekmektedir bu açıdan düsündüğümüzde günde 3-4 kilo hayvansal yiyecek yememiz çokda olası  değildir.

Ne yapar bu kreatin?

Kaslarimiz hareket ederken belli bir enerji tüketimi sağlar (ATP) İşte kreatin tamda bu aşamada devreye girmektedir, kaslarımızdaki enerji yani  ATP (Adenozin trifosfat) bir bileşendir bu bileşen ile enerji açığa cıkarır ve hareketi gerçekleşir.

Gücümüz bittiği anda enerji icin vucudumuz ATP ihtiyaci duymaktadir kreatin bu süreci temini konusunda ve kullanımı konusunda olumlu yönde artırır ve buda sporcunun performansının artmasını sağlamaktadir.

En basit anlamda bench sehbasında 8 tekrar bench press yaptınız ve gücünüzün bittiğini düsünün son 2 tekrar için gerekli olan enerjiyi kreatin ile sağlayıp 10 tekrardan olulan setinizi tamamlayabilirsiniz.

Kreatinin etkisi sadece kaslar üzerinde değil beyin üzerindede bilimsel bir araştırma ile olumlu yönde katkı yaptıgı kanıtlanmıştır.

Bazı araştırmalarda kreatinin depresyon üzerindede  antidepresan özellikler gösterebileceğini klinik öncesi ve klinik kanıtlar ile bizlere sunmaktadir.

Nasil kullanmalıyım?

Yapılan bir araştırma göstermektedirki güvenli kullanım sınırı günlük ,3gr olacak seklindedir.

Bizim tavsiye ettiğimiz kullanım şekli ise , 5 ila 7 gün boyunca ,3gr  ile yükleme, ardından         4 ila 6 hafta süreyle 1.5gr  bakım dozajı olacak şekildedir.

Daha sonra 1,5 aylık bir süreçte kreatin alımını durdurup tekrar devam edebilirsiniz.

Ne zaman kullanmalıyım?

Bununla ilgili sabah öğlen akşam diye belirli bir kural yok gün içinde almanız gereken kreatin miktarini aldıgınız takdirde bir sorun yaşamazsınız.

Zararlımıdır?

Günümüzde bilimsel olarak herhangi bir zarari tespit edilememiştir fakat belirlenen dozlari aşmamak tavsiye edilmektedir.

Hazırlayan:Beco Uçar

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com