SPORBİLİNCİ

KOŞUDA SAKATLANMAMAK İÇİN 6 İPUCU

2 dak. okuma

Koşmak ve hareket etmek için doğduğumuza şüphe yok. Özellikle 1960’larda eğlence amaçlı koşunun popüler olması ile birlikte 1970’den sonra koşu ayakkabıları popüler olmaya ve dünya çapında milyarlarca dolarlık satış ürünü gelmeye başladı.
MÖ 776’da Yunan Olimpiyat oyunlarında popüler hale gelen koşu yarışmaları ile günümüzde spor denilince akla gelen ilk aktivitelerden birisi olan koşu profesyonel veya hobi amaçlı olarak yapılıyor. Her iki tarafında ortak bir amacı var; İyi bir sağlık/performans elde etmek. Ancak yine her iki tarafında karşılaştığı ortak bir durum vardır, sakatlık.
Koşu, içerdiği faydaların yanında yapılan birçok çalışmalardan biri olan ABD’de 44 milyon koşucu üzerinde yapılan anket sonucuna göre 16 ila 22 milyon koşucu her sene sakatlanıyor.
Amerikan Medikal Atletizm Derneği’ne göre ise koşucuların her yıl %35 ila %50’si tıbbi yardım alacak seviyede sakatlık yaşıyor!
Peki bu sakatlıkların sebebi nedir ? Bunları etkileyen bir çok faktör olmasına karşın 3 faktörün önemli olduğunu bilmenizi istiyorum; Ayakkabı,Koşu Tekniği ve Vücut yapınız
Bunun yanında koşu yaparken yaralanmanızı önleyecek 6 ipucu vermek istiyorum;
📍 1- Ayak anatominizi iyi tanıyın
📍 2- Kendiniz için doğru koşu tekniğini edinin
📍 3- Kaslarınızın esnekliğine önem verin
📍 4- Ağrı,sakatlık veya kötü biyomekaniğinizin üzerine gitmeyin!
📍 5- Tempo,hız veya yoğunluğunuzu birden yükseltmeyin.
📍 6- Vücudunuzu dinleyin ve hatalarınızdan ders çıkarın.
⚠ Burada bazı maddeler anlaşılmamış veya bu konuda neler yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Daha bilinçli koşmak ve sakatlık riskini azaltmak için detaylı araştırmalar yapmanızda ve bir koşu eğitimi veya uzmandan destek almanızda fayda var!
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com