SPORBİLİNCİ

KOŞU EKONOMİSİ İÇİN MİNİMALİST AYAKKABI MI ? YOKSA STANDART KOŞU AYAKKABISI MI ?

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Koşu ekonomisini geliştirmek adına tartışma konusu olan konulardan birisi ise minimalist ayakkabı kullanımları ve standart koşu ayakkabı kullanımları arasındaki farklardır. Yapılan araştırmada taban yastıklı ve ayak kemeri destekli standart koşu ayakkabısı ile minimalist ayakkabılar karşılaştırılmış bu esnada yürüyüş yaparken ön ayak basışı ve taban basışı arasındaki farklara bakılmış. Çalışmalarda minimalist ayakkabı ve standart ayakkabı koşularında ön ayak ve taban basışı arasında koşu ekonomisi oluşturmada bariz bir fark gözlenmemiş.
Plantar fleksiyon yani ayak bileğini aşağı doğru götürme kuvveti ön ayak basışında yalın ayak ve minimalist ayakkabılarda ayak taban basışı ve standart ayakkabı kullanımına göre daha yüksekti. Plantar fleksiyon esnasında adım atmanın (ayak parmaklarının ilk yere değdiği zaman ), aşil tendonun ve kalf kaslarının eksantrik (yani uzaması ile birlikte ) elastik enerji depolayıp ortaya çıkarmasından dolayı daha verimli olduğu ortaya çıkmış.

KISACASI; koşu bandında veya temiz ortamlarda çıplak ayak veya minimalist ayakkabılar ile ön ayak basışı ile koşu yapmak , standart, taban topuk desteği,ayak kemeri desteği gibi özelliklere sahip koşu ayakkabılarına göre daha anlamlı koşu ekonomisi sağlar.
Bunun yanında çıplak ayak veya minimalist ayakkabılar kullanmak,ayak tabanlarında bulunan mekanik reseptörlerin aktivasyonunda artış sağlayarak,ayak taban kaslarının ve daha önce inhibe (etkisi azalmış) olmuş kasların da çalışmasıyla birlikte, dengeleyici ve zayıf kalan kasların da gelişimine etki sağlar. Birdahaki çalışmalarınızda koşu bandında çıplak ayakla koşmayı veya kendinize gün içerisinde de kullanmanızı sağlayacak minimalist ayakkabılar almayı deneyebilirsiniz.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
📝KAYNAK:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22217565

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com