SPORBİLİNCİ

KOŞU BANDI VS. DOĞADA KOŞU

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Koşu bantları şüphesiz fitness salonlarının vazgeçilmez kardiyo aletlerinden biridir. koşu bantları her ne kadar insanoğlunun temel hareketi olan yürüme ya da koşmaya en yakın egzersiz cihazları olsa da, doğal zeminde koşmaya göre temel farklılıklar içerir. bu farklar, koşmanın üç fazından bir tanesinin büyük oranda eksikliğidir.

Doğal koşuda alt gövde hareketi üç bölümde incelenir ;
📍-Yere temas (ön bacak ve kalf kasları)
📍-Öne savurma (karın ve ön kalça kasları )
📍-Geri itme (arka bacak ve kalça kasları )

Koşu bantlarındaki basit bir motor sayesinde sürekli geriye doğru hareket eden bir bant olduğu için vücudumuz,geri itme evresinde kullanılan kaslara gerek duymuyor.
halbuki doğal zeminde bunu yapmazsak,olduğumuz yerde kalır veya yere düşeriz.
Koşu bantlarıyla ilgili diğer bir önemli fark ise, adım ve ritim değişikliğidir.
Yapılan bir araştırmada koşu bandında koşulduğunda antrenmanın yarısından sonra adım aralıkların giderek açıldığı,havada geçirilen zamanın artıp, banttaki temas süresinin giderek azaldığı tespit edilmiştir.
Bir diğer sorun ise rüzgar direncidir. koşu bantlarında önümüzde bir direnç olacak rüzgar yoktur. buna rağmen dışarıda yapılan koşuya göre daha az enerji sarfedilir. Ancak bu direnci yakalamak istiyorsanız koşu bandı eğiminizi %1 derece artırabilirsiniz.
Buraya kadar anlattıklarıma son bir ek olarak; koşu bandında sürekli düz bir zeminde koşmak ve yön değiştirmemek, doğada koştuğumuzdaki zemindeki ufacık yükseltiler yada çukurlar sayesinde irili ufaklı kaslarımızın sürekli uyarılıp çalışmasına nazaran daha az etki sağlayacaktır.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com