SPORBİLİNCİ

KOLLAJEN ZAYIFLIĞI VE BEL FITIĞI İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Bu paylaşımda sizlere vücuttaki kollajen durumu ve fıtık arasındaki ilişkiden bahsedeceğim. Bu ilişkinin temelinde beslenme rol oynamaktadır.


📚KOLLAJEN NEDİR ?
Kollajen vücuttaki bütün dokuların yapısında yer alan bir moleküldür. Deri ve bağ dokusu başta olmak üzere,bütün dokuların iskeletinde yer alır. Tendon,bağ dokusu,fsaya dediğimiz yapılar, kemikler,damarların yapıları da kollajen içerir.
➡️İşte bu kollajen yapılarının sentez bozukluğunda da bağ dokularımız zayıflayacaktır. Bunun en klasik örneği fıtıklardır. Fıtıklar,dokunun iyice zayıfladığı yerlerde ortaya çıkar. Bunun yanında ayak bileği burkulmaları da aynı durumun göstergesidir.
➡️Bu durumun oluşmasının temel sebebi işte bu kollajen yapısının zayıflamasıdır. Bununda ilk olası açıklaması kuşkusuz beslenme yetersizliğidir. Yeterince protein alımının olmaması işte bu dezavantajlar oluşturabiliyor.
➡️Peki vücudumuz kendi kollajenini oluşturmuyor mu ? elbette oluşturuyor. Kollajen denilen proteini oluşturan aminoasitlerin hemen hemen hepsi vücutta sentezlenebilmektedir.
➡️Ancak bu çoğu zaman yeterli olmayabiliyor. Vücutta yetersiz protein alımları kollajen zayıflığına neden olabiliyor. Bu bakımdan protein tüketimi önemlidir ancak protein tüketiminde de bazı sorunlar vardır. Bununla ilgili paylaşımları da bir sonraki paylaşımda yapacağım.
⚠️Özetle ; Kollajenler,fıtıkların oluşmaması ve bağ dokuların güçlenmesi için önemli bir yapıdır.
➡️Vücut kendi kollajenini sentezlesede bu durum,yetersiz beslenme ile birlikte dezavantaj oluşturabilir.
➡️Günlük alınması gereken protein miktarına göre beslenmek bu sorunların üstesinden gelebilir. Bu bakımdan protein içeren besinler tüketmek önemlidir. Ancak protein içeren kaynaklar konusunda da bazı sorunlarla karşılaşabilmekteyiz.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com