SPORBİLİNCİ

KISA SÜRELİ vs UZUN SÜRELİ DİNLENME

1 dak. okuma

KAS HİPERTROFİSİ VE KUVVET GELİŞİMİ İÇİN SETLER ARASINDA KISA SÜRELİ Mİ UZUN SÜRELİ Mİ DİNLENMEK DAHA ETKİLİ SONUÇLAR VERİR?

Hipertrofi konusunda önemli araştırmalar yapan ve bu konuda bize yol gösteren isimlerden birisi olan Brad Schoenfeld ve ark. 2015 yılında Ulusal Kuvvet ve Kondisyon Araştırmaları Dergisi’nde (NSCA) yayımladığı bir makalesinde Kas hipertrofisi ve kuvveti için setler arası dinlenmelerde kısa süreli ve uzun süreli dinlenmeler arasındaki farkı inceleyip hangisinin daha etkili sonuçlar verdiği araştırılmıştır.

Çalışma sonucunda; kısa süreli dinlenmeler (1 dakika ve daha kısa süreler) ile kıyaslandığında uzun süreli dinlenmeler (minimum 1 dk ila 3 dakika ) maksimum kuvvet üretimi ve kas hipertrofisi için daha etkili sonuçlar elde ettiği bulunmuştur.

Sonuç olarak egzersizlerinizde amacınız kas hipertrofisi ve kuvvet gelişimi ise UZUN SÜRELİ DİNLENME sizin için daha etkili olabilir. (Bu araştırmara özellikle üst ekstremite için daha anlamlı sonuçlar bulunmuştur.)

Schoenfeld, bu çalışmanın sonucunda UZUN SÜRELİ DİNLENME daha etkili olsa da egzersizlerin çeşitliliği adına KISA SÜRELİ DİNLENMELER’in de eklenmesinin faydalı olabileceğini ancak yeterli araştırma olmadığı için henüz bunun kanıtlanmadığından bahsediyor.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com