SPORBİLİNCİ

KİLO VERMEK, KALORİ KISITLAMASINDAN DAHA FAZLASIDIR!

2 dak. okuma


En yaygın kilo verme kuralımız 1 haftada 0.5 kilo yağ kaybetmek için 3500 kcal'lik bir enerji açığının vermektir. Bunun için ise günde 500kcal enerji harcama hedefi koyulur. Sayılar asla yalan söylemez. Sonuçta 1 kalori 1 kaloridir.
Bunu desteklemek için bilim genellikle Termodinamiğin 1. Yasası olan "Enerji'nin Korunumu" yasasını kullanır. Bu yasa'ya göre; Kapalı bir sisteme giren ve çıkan total enerjinin miktarını her zaman sabittir. Ancak insan Açık bir sistemdir. (esasında izotermal) Yani giren ve çıkan enerji sürekli değişir. Bu değişkenler kişinin kilosu, kas kütlesi, yaşı, metabolizma hızı,tüketilen yiyeceğe vb. faktörlere bağlıdır.


O halde kaloriyi kısıtlamak etki sağlıyor mu dersiniz ?
Leibel ve ark.1995 yılında NEJM dergisinde yayınladığı bir çalışmada kilo kaybı ile birlikte vücut metabolizmasının da bu enerji azalmasına uyum sağlamak adına yavaşladığını göstermiştir. (1) Bu durum kilo kaybının başlangıçta oldukça etkili olmasına rağmen ilerleyen dönemlerde neden yavaşladığını açıklar.
Bir diğer yandan vücuttaki hormonların yoğunluğundaki azalmalar, kişilerin özellikle hızlı kilo verme döneminde genel sağlığını etkileyerek hastalık, bilinç bulanıklığı, yorgunluk, enerji düşüklüğü yarattığı gibi spordaki performansını da olumsuz yönde etkiler.
Bir diğer yandan Brownell ve ark. 1989 yılında yaptığı çalışmada kilo kaybına ilişkin bu yöntemlerin bırakıldığında kişilerin iştahının tekrar artıp daha fazla kalori tüketmesine neden olup verdikleri kilolardan daha fazla aldıkları görülmüştür. (Yo-Yo Effect) (2)

Peki ne yapmalı ?
David Benton ve ark. 2017 yılında bu konu üzerine detaylı bir açıklama yapmış ve kilo kaybında kalori kısıtlamasının uzun vadede etkili olmadığını ve yapılması gereken şeyin yemek tüketiminde bilinçli olmak yani ne yediğinizi bilmeniz gerektiğini belirtmiştir.

Tabiki bu yeterli midir ? Elbette hayır. Kilo alımına neden olan bir çok faktörün olduğu düşünüldüğünde bizim yapmamız gereken şey öncelikle bunun önüne geçmek ve yağ yakım piramidini bir bütün olarak ele almaktır.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cem Efe dedi ki:

    faydalı olan herseye bilgiye tam destek

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com