SPORBİLİNCİ

KİLO KAYBI MI YOKSA YAĞ KAYBI MI ?

2 dak. okuma


Kilo kaybı çoğu zaman tartıda değerlendirilse de kişiler gerçekten ne kadar yağ yakıp yakmadıklarını bilmek için bilimsel araçlara başvurmalıdır. (DEXA gibi) Çünkü spor salonlarındaki vücuttaki yağ oranını ölçtüğünü söyleyen çoğu cihazların güvenirliği düşüktür.

Spor salonlarında veya spor salonlarına gitmeden bir şekilde kilo vermek (veya asıl anlamıyla yağ yakmak , forma girmek ) için bir heyecanla internette araştırmaya başlayan veya bilinçsiz bir eğitmenden fikir alan kişiler çoğu zaman yanılgıya düşerler ve sadece kilo vermeye odaklı olarak türlü türlü diyetler, yöntemler, ilaçlar kullanırlar. (Ve kilo kaybı sonucunda eğitmenler, supplement şirketleri, diyetisyenler bundan prim yaparlar!) Ancak günün sonunda kişiler Tablo 1’de görüldüğü gibi kilo kaybı sonucunda problemlerle karşılaşırlar.

Kilo vermekten ziyade yağ yakımına odaklanan kişiler bilmektedir ki yağ yakımı sadece beslenmeyle gerçekleşen bir şey değildir. (Tablo 2- Yağ Yakım Piramidi)

Yağ yakımını sağlamak isteyen kişiler kalori kısıtlamasını, kaliteli beslenmeyi (kaliteli protein, kaliteli yağ,karbonhidrat ve lif ile birlikte bol sıvı tüketimi) ağırlık kaldırmayı, kaliteli uykuyu ve kardiyo çalışmalarını yaparlar ve bütünsel olarak uyguladıkları bu yöntem ile hem kilo vermekte ( kilo vermeden de yağ yakabilirler çünkü bu evrede kas kazancı da gerçekleşir.) hem de yağ yakımını sağlarlar ve vücut görüntülerini daha iyi hale getirirler.

Bu bakımdan amacınız fit bir vücuda sahip olmak (ve sağlığınızı geliştirmek ) ise kilo vermekten ziyade yağ yakım piramidinin önerilerine yönelik olarak çalışmanızda fayda var !
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com