SPORBİLİNCİ

KETTLEBELL SWİNG

1 dak. okuma

Kettlebell Swing egzersizi son zamanlarda özellikle CrossFit, Fonksiyonel Egzersiz vb. sistemler ile birlikte popülerleşmeye başlamıştır ancak her egzersizde olduğu gibi kettlebell swing egzersizinde de hareketin tekniğini etkin bir şekilde gerçekleştirmek ve verim almak adına bazı önemli detaylar vardır.
Kettlebell Swing egzersiz mekaniğinin en önemli noktası hareketi KALÇA EKLEMİ ile gerçekleştirmektir ancak uzun süreli oturmaya (evde,ofiste,spor salonunda vs.) kasların esnekliğinde, kuvvetinde, motor kontrolünde, eklem ağrılarında vb. dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkan hareket disfonksiyonu sonucunda kişiler çoğu zaman Kettlebell swing, barbell row, deadlift gibi bent over (öne eğilme) mekanizmasında bozulmalar yaşayıp daha çok kalça ekleminden ziyade bel bölgesinden öne eğilmektedir. Bu durum ise ilerleyen dönemlerde bel problemlerine yol açma, hedeflenen kasların çalışmamasına, performans düşüklüğüne, sakatlıklara vb. yol açabilmektedir.
Bunu önlemek adına kettlebell swing yaparken mutlaka hareketi kalça ekleminiz ile yapmaya ve kalça eklemi ile öne doğru eğilmeye yönelik olarak çalışmaya dikkat etmenizde fayda var.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com