SPORBİLİNCİ

KASSAL DENGESİZLİK

2 dak. okuma

İnsan, asimetrik bir canlıdır. Günlük,iş veya spor hayatımızda her zaman bir tarafımızı daha dominant olarak kullanırız. Ancak bu asimetrik davranışların arasındaki farkın artışı, bizde performans,denge,kuvvet,esneklik,derin duyu kaybı yaratarak sakatlık veya ağrı riskini artırmaktadır.
Vücudumuzun kinetik bir zincir olduğunu ve birbirine bağlanan hatlar ile iş yaptığını bilmemizde fayda var. (Bkz; Resim 1-2-3-4)


Dolayısıyla spor veya egzersiz yapan bireylerin en büyük hatası, tek bir zinciri/parçayı çalıştırmaktır. Bilinçli sporcular olarak önemli olan vücuda bütünsel olarak yaklaşmaktır.
Bütünsel çalışmalardan önce vücudumuzun bütünsel hatlarında bir problem olup olmadığını nasıl anlarız?
Bunun için BUNKİE TEST yöntemini kullanabilirsiniz.
Daha simetrik bir çalışma yapmak için bilmemiz gerekenler;
1- ASİMETRİK EKİPMANLAR DA KULLANIN. Barbell veya makine gibi ekipmanlar,sizin simetrik çalışmanızı sağlar. Dominant tarafın daha çok çalışacağını düşünürsek, zayıf kalan bölge her zaman zayıf kalacaktır. Bunun için asimetrik ekipmanlar kullanın.
Bkz: ( Resim 5 )


2- TEK TARAFLI EGZERSİZLER YAPIN. Simetrik bir barbell row egzersizi sonrasında asimetrik bir dumbell row egzersizi, veya barbell bench press sonrasında one arm dumbell press yapmak gibi. Bkz: (Resim 6)


3- ASİMETRİK YAPINIZI ÖLÇÜN. Yapacağınız “Bunkie test” gibi testler ile miyofasyal hatlarınız arasındaki asimetrik problemleri ölçebilirsiniz. (Aynı şekilde denge ve esneklik için de testler yapabilirsiniz.)
Örn; “Esneklik için; goniometre, Denge için; Y Balance Test gibi (Resim 7-8)


4- BÜTÜNSEL HAREKETLER YAPIN. İzole bir şekilde sağ ve sol arasındaki kol kaslarınızı dengeli hale getirmek yerine tüm vücudunuzu aynı anda kullanabileceğiniz tek taraflı hareketler ile bütünsel olarak çalışmalar yapabilirsiniz.
Örn: “Front Step-Up to Overhead Press “ (Resim 9)


5- DOMİNANT TARAFLARINIZI KISITLAYIN
Günlük,iş veya spor hayatınızda mümkün olduğunda diğer tarafınızı da dominant hale getirmeye ve güçlü tarafınızı daha az kullanmaya çalışın. (Lateralizasyon)
Örn; çantanızı/poşetinizi diğer tarafınızda taşımak gibi.

Kısacası; vücudunuzu dengeli bir şekilde çalıştırmayı unutmayın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com