SPORBİLİNCİ

KASLARINIZI GELİŞTİRMEK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN EN TEMEL ŞEY ! DİNLENME.

1 dak. okuma


Kas boyutunuzun ve sağlamlığını meydana getiren ve gelişmenin en önemli unsurunun dinlenmek olduğunu biliyor muydunuz ? Kaslarınız daha çok dinlenirken gelişir. Yaptığımız direnç/kuvvet antrenmanları sadece kas gelişimi için tetikleme görevi görür. Fakat kaslar özel besinlere ve yenilenmeye ihtiyaç duyar. İşte burada gelişimimizi etkileyecek olan şeyde beslenme ve dinlenmedir. Az dinlenme durumunu en çok spora yeni başlayan heyecanlı kişilerde görüyorum. Burada yapılan en büyük hata ise çok fazla ve çok çabuk hareket yapmaktır. “Eğer 10 set iyi ise 15 set daha iyi,20 ise daha da iyidir”
Bu anlayış,ilerlemenizi durduran hatta geri dönüş sağlayan aşırı antrenman sonuçları doğurmak demektir.
Şimdi sizlere uymanız üzere bazı basit tüyolar vereceğim;
📍1- Antrenmanlarınızda daha çok setlerinizin yoğunluğuna önem verin. Antrenmanın süresini uzatmayın.
📍2- Dinlenme günlerinizi iyi ayarlayın. 4gün üst üste spora gelmeyin. 3günde 1 dinlenin. O günde yürüyüş gibi basit aerobik egzersizler yapın.
📍3- Her gece mutlaka 7-9 saat kesintisiz,karanlık bir ortamda uyuyun. KARANLIK olmasına dikkat edin!
📍4- Her 3 ayda 1-2 hafta tamamen dinlenin. Antrenman yapmayın. Vücudunuzun sürekli ağırlık kaldırma stresinden uzaklaşmasını sağlayın.
📍5- Son olarak,vücudunuzu dinleyin! Eğer yorgun hissediyorsanız spor yapmayın,unutmayın. Vücudunuzu hırpalamak için değil,forma sokmak için spora geliyorsunuz..

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com