SPORBİLİNCİ

KASLARDA KRAMP NEDEN OLUR ?

2 dak. okuma


Spor yapan insanların çokça başına gelen ve nedenlerine dair bir çok şeyler okuduğumuz kas kramplarının sebebi nedir ? Ve bu kas kramplarını nasıl önleyebilir, nasıl tedavi edebiliriz ?

Bilim adamları, kas kramplarına ilişkin oluşan durumları 3 başlıkta açıklar;
📍1- Tüm kas krampları aynı değildir
📍2- Kas krampları için tek bir neden yoktur
📍3- Dolayısıyla kas krampları için en iyi çözüm de yoktur.
Bazı kas krampları özellikle spora yeni başlamış bireylerde kaslara aşırı miktarda gönderilen sinir uyarıları sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bireyin spora adaptasyonu ile azalmaktadır.
Bazı kas krampları ise yalnızca sıvı kaybı ve elektrolit(mineral) kaybı (tıp dilinde dehidratasyon) sonucunda oluşur. Bu probleme yapılabilecek en uygun çözüm ve önlem, sıvı kaybını önlemek (egzersiz esnasında sıvı alımına dikkat etmek) ve sıvı kaybını yerine koymaktır.

➡️Bir diğer kas krampı ise yüzme gibi spor branşlarında geçerli olan bir kası konsantrik kasılmada (kısalmış boyutta) sürekli hareket ettirmektir. Yüzücülerin baldırlarına sıklıkla kramp girmesinin nedenide budur.


KRAMP OLUŞTUĞU ESNADA NE YAPMALIYIZ?
➡️Kramp esnasında yapılabilecek olan tedavi sayısı azdır. Kasları germek ve veya gerili pozisyonda bekletmek, kasılı kalmış kasları rahatlatmak için etkilidir.
➡️Ayrıca TURŞU SUYU da içmek son zamanlarda sıklıkla tavsiye edilen bir öneri oldu (hardal,muz,portakal,kalsiyum glikonat,kapsaisin,zencefil de öneriliyor)
➡️Turşu suyu içildiği anda krampların hızlı bir şekilde azalması sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Bunun nedeni tam olarak açıklanamasada içeriğindeki Asetil Asit’in turşu içildiği anda ağızda ve boğazdaki reseptörlere uyarı göndererek krampı azalttığı düşünülüyor.
Kısacası turşu suyu işe yarıyor!

KAS KRAMPI NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.


 💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com