SPORBİLİNCİ

KAS GELİŞTİRME YÖNTEMLERİ – “DÜŞÜK KİLO YÜKSEK TEKRAR”

2 dak. okuma

➡️“Kaslarını büyütmek istiyorsan ağır kaldır !” bunu hemen hemen her fitness eğitmeni öğrencisine söylemektedir. Evet kasların gelişimi için daha yüksek kilolarla tip2 kas liflerini çalıştırır ve daha fazla motor üniteyi devreye sokarak kasların gerilimini ve mekanik stresini artırırsın. Ancak kasların büyümesi için bu durum, hedefimize giden yollardan sadece birtanesi…
➡️Kassal gelişim hemen hemen spor salonuna giren herkesin amacıdır. Bu bakımdan kaslarımızı geliştirmek için bir çok yolu denememiz gerekmektedir. Bu yollardan birisi ve pekte önemsemediğimiz düşük kilo-yüksek tekrar çalışmaları aslında bizi başarıya götüren önemli bir tekniktir.
🔵Düşük kilolar ile yüksek tekrarlar yaptığımızda;
📍- Kasların mukavemet yeteneğini geliştirir ( kaslar aktivitelere karşı kolay yorulmaz.)
📍- Nöromüsküler uyumu artırır. (kas ve sinir sistemi bir arada daha dengeli çalışır.)
📍- Kasların gerilim altında kaldığı sürenin artmasını sağlar.
📍- Yüksek yoğunluklu çalışmalardan önce yapıldığında tip2 kasların harekete katılımı kolaylaşır.
➡Düşük ağırlık ile (1RM’nin %50si’nin altında) yüksek tekrarlar (12-15+) yapıldığında, kasların farklı mekanik uyarılara karşı vermesi ve yorgunluğa karşı adaptasyon yeteneğinin artmasıyla, orta ve yüksek yoğunluklu çalışmalarda kaç tekrar yaparsak yapalım kasların yorulma eşiği artacaktır ve böylece kaslar her zaman kullanılan kilolara karşı da bir adaptasyon sağlayarak daha rahat çalışabilecektir. Böylece birey, antrenmana sistemlerini değiştirerek(tekrar,setsistemi,tempo,hareket açısı vs) kaslarını bir çok farklı çalışma biçimiyle geliştirebilecektir.

🔵PEKİ BU ÇALIŞMAYI ANTRENMANIMIZA NASIL EKLEYEBİLİRİZ?
Örneğin; Göğüs egzersizi yapılacak ise bazı teknikler uygulanabilir;
➡️1- 4 setlik bir çalışmada 1.set yüksek kilo düşük tekrar 2.set yüksek kilo düşük tekrar 3.set orta kilo orta tekrar 4.set düşük kilo yüksek tekrar yapılabilir.
➡️2- 1 hareket sadece yüksek kilo düşük tekrar yapılır 1 hareket sadece düşük kilo düşük tekrar yapılır
➡️3- Antrenmanın başlarında yüksek kilo düşük tekrar çalışılır, antrenmanın ortalarında orta kilo orta tekrar yapılır, antrenman sonlarına doğru düşük kilo yüksek tekrar yapılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com