SPORBİLİNCİ

KAS GELİŞİMİNİ ÖNLEYEN 4 NEDEN

2 dak. okuma

İşte bu 4 neden ;
➡️1- SÜREKLİ AYNI TEKRARLAR VE AYNI ÇALIŞMA SİSTEMİNİ UYGULAMAK
Hipertrofi için “en uygun tekrar aralığı” halen tartışılmakta olan bir konudur. Henüz hiçbir araştırma sonucu kesin olmamakla birlikte orta derecede tekrarların (6 ila 12 tekrar) “en uygun” hipertrofik etkiye sahip olduğu kabul edilir. Bununla birlikte 6 tekrardan düşük ve 12 tekrardan yüksek tekrarları da antrenmanınıza eklemenizin neden önemli ? olduğunu geçmiş gönderilerde paylaşmıştım. (anahtar kelime : Mekanik Gerilim, Kas hasarı, Metabolik Stress)


➡️2- YETERSİZ SET SAYISI
The Journal of Strength and Conditioning Research dergisinde yayınlanan son meta analizler, çoklu setlerde (3-5 set gibi), tekli setlerle karşılaştırıldığında, kas büyümesinde % 46 daha fazla artış ve kas kuvvetinde % 40 daha fazla artışla sonuçlandığını göstermiştir.


➡️3- YANLIŞ AEROBİK EGZERSİZ YAPMAK
Vücut geliştirme yapan herkes, belirli bir kütleye ulaştıktan sonra vücut yağ yüzdesini azaltmak için kardiyo yaparlar. Çoğu zaman bu kişiler antrenman öncesinde veya sonrasında kardiyo yaparlar. Ancak ! aerobik egzersiz karbonhidrat ve yağ metabolizmasını düzenleyip kilo vermeyi sağlayan AMPK adlı bir enzimini harekete geçirir. Bu yağ yakmak için iyi birşeydir ancak (buraya dikkat!) bu enzim kas oluşumunu sağlayan anabolik bir sistemi (PKB-mTOR) inhibe eder, yani engeller ! Dolayısıyla yapacağınız kardiyo çalışmaları kuvvet egzersizleri ile birlikte olmamalıdır. Bu bakımdan kardiyo çalışmalarınızı başka bir güne eklemeniz daha sağlıklı görünüyor.


➡️4- BESLENME PROBLEMLERİ
Kas kazancında kas hücrelerimizin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almak bizim için önemlidir. Bunun yanında bulk döneminden sonra definasyona giren kişilerde kas kaybı yaşamamak için doğru kalori ve besin alımına dikkat edilmelidir. Kilo alacağım diye (bulk) aşırı yağlanmak kadar kilo vereceğim (definasyon) diye kas kaybı yaşayıp çubuk gibi de kalmamak lazım.


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com