SPORBİLİNCİ

KAS GELİŞİMİ İÇİN “TÜKENENE KADAR” ÇALIŞMAK ETKİLİ MİDİR ?

2 dak. okuma

Yaptığımız her setlerde kaslarımız yorulup ağırlığı kaldıramayacak hale gelene kadar çalışmamız gerekiyor mu ? Bu soruya dünyaca ünlü fitness uzmanı ve vücut kompozisyonunu geliştirme ve hipertrofi adına önde gelen otoritelerden biri kabul edilen Brad Schoenfeld, geçen hafta Bodybuilding.com’da yaptığı araştırma sonuçlarıyla cevap verdi.
Öncelikle kaslarınızı başarısızlığa uğratmadan kas kazanabileceğimize şüphe yok. Özellikle deneyimsiz kişiler için bu araştırma sonuçları geçerli olmaktadır.


Peki Deneyimli kişiler için sonuçlar ne gösteriyor ?
Eğer başarısızlığa odaklanacak şekilde çalışırsak bir sonraki çalışmalarımızda kaldırabileceğimiz ağırlık miktarları azalacaktır. Dolayısıyla antrenmanın sonlarına doğru potansiyel etkiler azalabilir. Bir diğer yandan sürekli olarak başarısızlığa yönelik olarak çalışmak, ilerleyen zamanlarda aşırı zorlamanın sonucunda kazançlarımızın durmasına(plato) veya (kendi yorumum) vücudumuzu çok fazla stres altına sokarak kontrolümüzün zayıflaması ile sakatlık riskimizi artırabilir.


Bununla birlikte, başarısızlığa yönelik birkaç ay süren antrenmanların anabolik hormonlarda negatif bir etkiye yol açabileceğini sağlayan kanıtlar vardır.
Schoenfeld, konuyla ilgili yetersiz araştırmaların olduğunu söyleyerek kendi sonuçlarından bahsediyor;
“Uygun şekilde yönetilmesi şartıyla başarısızlığa yönelik egzersizler, kas potansiyelinizden en iyi şekilde yaralanmanıza yardımcı olabilir.”


Schoenfeld’in önerisine göre ; “ ilk egzersiz setinde 1-2 tekrar bırakmak, son sette ise başarısızlığa uğrayacak şekilde tekrar yapmak etkili sonuçlar verecektir. ” Dorian Yates, bu stratejiyi başarılı bir şekilde uygulamıştır.
Sonuç olarak; iyi bir antrenman planlaması sağlanarak uygun bir şekilde dizayn edilen programda uzun vadeli bir gelişim kazanmak adına vücuda farklı uyarılar vermek önemlidir. Bu bakımdan başarısızlığa uğratacak çalışmaları doğru bir strateji ile yapmak avantaj kazandırabilir.
📚 KAYNAK
https://www.bodybuilding.com/content/ask-the-muscle-doc-is-training-to-failure-necessary.html

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com