SPORBİLİNCİ

KAS GELİŞİMİ İÇİN HAREKETE ODAKLAN!

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Yaptığımız hareketlere dikkatli bir odak sağlamak, motor öğrenmenin iyi bir parçasıdır. Hipertrofi ve diğer tüm antrenmanlar için yapılan hareketlere odaklanmak gelişim açısından bizlere destek sağlayacaktır.


➡️Literatürde 2 ana tip odak vardır; 1- Dış odak 2- İç odak
Performans odaklı yapılan çalışmalarda %90ından fazlasında içsel odağın olduğu görülmüştür. Spor salonlarında çoğu zaman kişiler, çalıştırdığı kas gruplarına odaklanmadan, sadece hareketi tamamlamaya çalışır.


"BEYİN HER ZAMAN HAREKETİ KONTROL EDER, KASLARI DEĞİL."


Bu en önemli kuralımızdır. Ancak kasların gelişimi adına hedeflediğimiz bölgeye, hareketin tekniğine vs. odaklanmamız şarttır.
➡️Bir araştırmaya bakarsak ; Latissimus Dorsi kasındaki EMG aktivitesinin yani kasların kasılma değerleri incelendiğinde egzersiz sırasında bu kasa odaklandığında anlamlı bir şekilde artmıştır!
Yüksek kilolarda (%80 ve üzeri) kasların kontrolünü sağlamamız zor olsada bilinçli düzeylerde bu EMG aktivitelerini hedef kaslara odaklanarak rahatlıkla artırabiliriz.


Kısacası ; yaptığınız çalışmalarda hedef bölgenize odaklanın ve o bölgenizin çalıştığını hayal edin! Bunun yanında ek bilgi olarak çalışacağınız bölgeyi uyarmak için “ÖNCEDEN YORMA TEKNİĞİ” kullanabilirsiniz. Buda kassal gelişminiz için hedef kasınızın yaptığınız çalışmalarda daha aktif kasılmasını sağlar.

BEYİN-KAS BAĞLANTISI VE HİPERTROFİ YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

MAKSİMUM KAS HİPERTROFİSİ İÇİN BEYİN-KAS BAĞLANTISI YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.


💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com