SPORBİLİNCİ

KALORİ AÇIĞI, ZAYIFLAMAYI SAĞLAR MI ?

5 dak. okuma

KALORİ AÇIĞI YARATMADAN KİLO VERMEYE NEDEN OLAN FAKTÖRLER

Günümüzde dünya nüfusunu incelediğimizde 4 kişiden 1’inin fazla kiloları ile sorunu olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bu kişiler kilo vermek adına türlü yöntemlere girişmektedir. Kilo verme adına en sık kullanılan yöntem ise kalori açığı bırakarak kilo vermektir. Yani harcadığın enerji, aldığın enerjiden daha fazla ise kilo verirsin mantığı!

Termodinamiğin 1.Yasasına dayanan bu düşünce ile fitness, beslenme ve gıda sektörü bunun üzerine bolca ticaret yöntemi geliştirmiştir. Coca Cola “Zero” ile kalorisiz içecekler, beslenme uzmanları tarafından hazırlanan kalori açığına yönelik beslenme programları, fitness uzmanları tarafından hazırlanan kalori açığına yönelik egzersiz programları vb. Ancak bakıyoruz ki kalori açığı pek işe yaramıyor!

bildiğin gibi değil robert lustig ile ilgili görsel sonucu

Belki bu durum kilo vermek isteyen kişilerin moralini bozmuş olabilir. Çünkü basit bir düşünce deneyi sonucunda alınan-verilen kalorilerin hesabını yapıp "haftada şu kadar kalori harcasam şu kadar ayda şu kadar kilo veririm. " düşüncesi başlangıçta oldukça kolay görünüyordu. Oysa kilo vermek bundan daha fazlasıdır. Örneğin; 2008 yılında yayımlanan hatalı bir araştırmada sunulan 3500 Kalori Kuralı'na göre 450gr yağ yakımı sağlamak için kişinin 3500 kalori harcaması gerekir. Bu mantığa göre günde 1.6km yürüyüş ile 100 kalori daha fazla harcayan bir kişinin 5 yıl içerisinde 22.7kg yağ yakımı sağlaması gerekir. Oysa bu kişiler sadece 4.5 kg yağ yakabilmiştir! Keşke herşey basit bir kalori hesabına dayalı bir matematik formulü ile sağlansaydı. Matematik, elbette yalan söylemez. Gerçek sonuç neyse onu verir. Ancak bizim yaptığımız hesaplarımız ve sonuçlarımız arasındaki tutarsızlıklar, matematikten değil, kullandığımız formüllerden kaynaklanmaktadır. İnsan vücudu gibi karmaşık bir mekanizma ve bunun yanında çevresel,genetik,epigenetik faktörler vb. işin içine girdiğinde kilo verme konusunda kullanacağımız basit matematik formülü ( Daha fazla enerji harca - daha az kalori tüket = kilo ver!) mantığı maalesef zayıf kalmaktadır. Bu bakımdan 3500 Kalori Kuralına kıyasla güncel araştırmacılar, kalori hesabı yapmak isteyen kişiler için daha karmaşık formülleri basitleştirerek kullanışlı bir hesap makinesi geliştirmiştir.


Kilo vermek için kalori hesabı yapma konusunda vakit harcamak isteyen kişiler yukarıda önerilen hesap makinesini kullanabilirler ancak kilo verme konusunda iş maalesef sadece kalori hesabı yapmakla bitmiyor. Obezite konusunda önemli çalışmalar yapan Robert Lustig'in dediği gibi ;


" HER KALORİ AYNI DEĞİLDİR!"

Bir kalori, bir kalori midir? Bu fikri savunan kişiler, Termodinamiğin 1.Yasasına göre bir açıklama yapsalar da sorun, TD1Y'yı hatalı bir şekilde yorumlamalarıdır. Bununla ilgili daha fazla inceleme yapmak isteyen kişiler bu araştırmayı da inceleyebilirler; (1)

KALORİ KISITLAMASI YARATMADAN KİLO VEREBİLECEĞİNİZ YÖNTEMLER;

 • Ketojenik Diyet; Ketojenik diyet uyguladığınızda diyet esnasında aldığınız ve harcadığınız kalori açısından hiçbir değişiklik yapmasanız dahi kilo verirsiniz. Ancak verilen bu kilo genellikle sudur. Ve ketojenik gibi diğer diyet türlerinde sudan verdiğiniz kilolar, diyeti bıraktığınız vakit hızla geri alınmaktadır. (Bizde buna yo-yo diyeti diyoruz.)
 • Vücutta tuzlu besinler gibi su tutmaya neden olan besinleri tükettiğinizde kilo alacağınız gibi, aynı şekilde tuzu kestiğinizde de kilo vermeye başlarsınız.
 • Benzer şekilde vücutta su atımını sağlayan besinler tükettiğinizde de kalori açığı yaratmadan kilo verebilirsiniz.
 • Tuzlu besinler gibi, keratin supplementi kullanan kişilerde de su tutumuna bağlı olarak hızlıca kilo alımı görülmektedir.
 • Kadınlarda adet döngüsüne bağlı olarak da su dengesi değişerek kilo alımı, daha sonrasında kilo kaybı görülür.
 • Hastalıklar için kullanılan ilaçlar da yine aynı şekilde kalori dengesinde farklılık yaratmadan doğrudan su tutumuna bağlı olarak kilo aldırır veya verdirir.
 • Diüretik ürünler/ilaçlar, kalori dengesi yaratmadan kilo verme konusunda etkilidir.
 • Kolon temizliğine bağlı olarak da kalori açığı bırakmadan kilo verilebilir.
 • Mineral kaybı veya kullanımına bağlı olarak da kilo kaybı veya kilo alımı oluşabilir.
 • Kalori açığı bırakmadan kişi bilinçli olarak hazırlanmış bir antrenman  ve beslenme programında yağ yakımı sağlarken kas kazancı sağlayabilir ve bunu yaparken kişinin kilosunda değişim görülmeden vücut formunda iyileşmeler sağlanabilir.  
 • Bir önceki maddeyi tersten okuyacak olursak; Kalori açığı bırakıp kas kaybı yaşadığımız esnada yağ artışı da sağlayabiliriz.
Yağ hücresi

Bu yüzden, KALORİ SAYMAYI BIRAKIN, SADECE HAREKETE GEÇİN!

YARARLANILAN BAZI KAYNAKLAR:

https://www.linkedin.com/pulse/big-debunk-energy-balance-story-marketing-mythology-wolfram-alderson/
https://mennohenselmans.com/energy-balance-myths/
https://www.sciencedirect.com/journal/physiology-and-behavior/vol/83/issue/4
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3302369/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3606061/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC506782/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com