SPORBİLİNCİ

KAHVE VE UYKU İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

Kahve.. dünyanın en güzel kokularından birisidir. (1) Yapılan bazı araştırmalar sadece kokusunun bile uyanmamıza etki edebileceğini göstermiştir. (2) Peki enfes kokusuyla tükettiğimiz bu kahve uykumuza nasıl etki ediyor ?
Kahve,bilindiği gibi merkezi sinir sistemini uyarıcı etkiye sahiptir. Kahvenin uykuyu açma ve vücudu daha dinç hale getirmesinin altında beyindeki “ADENOZİN RESEPTÖRLERİ” ile ilişkisi olduğu bilinmektedir. (3) (4)
Adenozin,vücut uyanık oldukça ve hareket ettikçe biriken bir üründür ve artan miktarı ile adenozin reseptörlerine bağlanması sonucunda uyku ve yorgunluk durumları meydana gelir. İşte içtiğimiz kahve de bu adenozin ile yaptığı savaşın sonucunda adenozin reseptörlerine bağlanıp, adenozin’in uyku-yorgunluk etkisini ortaya çıkarmasını önleyip bizi ayakta tutuyor. Tabi burada bu etkiyi yaratan şeyin kahve’den ziyade “KAFEİN” olduğunu belirtmekte yarar var. Uykudan uyandığımızda adenozinler, bağlandığı reseptörlerden ayrılırlar. Sabah içtiğimiz kahvenin de bize yarattığı uyarıcı etkiler sonucunda dinç olmamızın veya akşam içtiğimiz kahvenin gece geç saatlere kadar ayakta kalmamızın sebebi budur. Ki kahvenin yarı ömrü 3-6 saat olduğunu düşünürsek bu durum şaşırtıcı değildir. (5)
Gün içinde yorgun düşüp enerjinizi tazelemek istiyorsanız uyumanız şart değil, kaliteli bir kahve de yalnız başına iş görebilir (4) illa uyumak istiyorum diyorsanız 20 dakikalık şekerlemeler de oldukça etkili sonuçlar yaratacaktır (6)

Kısacası; Kahve,adenozin’in yerine adenozin reseptörlerine bağlandığı için sizin yorgun ve uykulu hale geçmenizi önler ve sizi dinç tutar. Bunun sonucunda “ne kadar içersem o kadar dinç olurum” mantığı teorik olarak doğru ancak gerçekte işe yaramamaktadır. Çünkü aşırı kahve tüketiminin bu durumda adenozin reseptörlerinin sayısının artmasına yol açacak dolayısıyla adenozinler yine reseptörlere bağlanabilecek ve bunu önlemek için kafein toleransınız artacaktır.
Bu yüzden eğer kahve tüketmek istiyorsanız; 1-2 fincan filtre kahve uyanık kalmak ve uyanmak adına yeterli olacaktır.
Sağa kaydırarak bazı kahve ve içeceklerin kafein oranlarına bakabilirsiniz.

KAYNAK:
📍(1) https://www.ranker.com/list/best-smells/jacob-shelton
📍(2) https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/2111723/Coffee-aroma-alone-enough-to-wake-up.html
📍(3) https://www.medicaldaily.com/boost-your-brain-coffee-nap-some-shut-eye-can-help-maximize-caffeines-benefits-300724
📍(4) https://sinirbilim.org/adenozin-reseptorleri-kahve/
📍(5) http://www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/bcbff5c1f1ded46_ek.pdf?dergi=11
📍(6) https://sinirbilim.org/kisa-sureli-uykular-sekerleme/

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com