SPORBİLİNCİ

İZOMETRİK EGZERSİZLERİN 3 FAYDASI

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Bu aralar sizlere çok fazla paylaşım yapamıyorum ancak bugün size fayda sağlayacağını düşündüğüm güzel bir konuda yaptığım araştırmadan bir bilgi paylaşacağım.
İzometrik çalışmaları çoğu kimse antrenmanlarında kullanmıyor ancak son derece faydalı bir çalışmadır. (detayları kaynakta inceleyebilirsiniz) bu paylaşımda sizlere izometrik çalışmaların 3 faydasından bahsedeceğim.

🔵1- KASLARIN GERİLİM ALTINDA KALDIĞI SÜREYİ UZATABİLİRSİNİZ.
Sadece dinamik çalışmalarda yani konsantrik (ağırlığı kaldırma) ve eksantrik (ağırlığı indirme) çalışmalarda kaslar belirli bir miktarda gerilim altında kalır. Örneğin ağırlığı 1 saniyede kaldırır 1 saniyede indirirseniz 1 seti 10 tekrar yapsanız, kaslarınızı 20 saniye boyunca gerilim altında tutarsınız. Bilmeliyiz ki kassal gelişimde kasların gerilim altında kaldığı süre önemlidir.
Bu bakımdan izometrik çalışmalarda +10 +20 saniye ekleyip kasların gerilim altında kaldığı süreyi uzatarak gelişim sağlayabiliriz.


🔵2- EKLEMİNİZİN ZAYIF KALDIĞI BİR AÇIYI GÜÇLENDİREBİLİRSİNİZ.
Kaslarınızın belirli bir açıda daha zayıf olduğunu görmüşsünüzdür. Bu yüzden hareket açıklığını (ROM) kısa tutarsınız. Hareket açıklığını artırmak için zayıf kaldığınız noktaları izometrik çalışmalarla güçlendirerek çalışmalarınızdaki platoyu atmış ve gelişime adım atmış olursunuz.


🔵3- DAHA AZ ENERJİ HARCARSINIZ
İzometrik çalışmalarda kassal verim kazanırken, daha az enerji harcamanız söz konusudur. Böylece çalışmalarınızda enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
📚 KAYNAK
https://www.t-nation.com/training/isometrics-for-mass

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com