SPORBİLİNCİ

HIZLI KİLO KAYBI VE PERFORMANSA ETKİSİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Bu paylaşımda sizlere kilo kaybı ve su tüketiminin özellikle yarışmacı kişiler için öneminden bahsedeceğim. Performansı artırmak için bir haftada vücut ağırlığının ortalama %5’ini veren 16 boksörde yapılan araştırmada. Kişinin mod2u üzerinde olumsuz etkiler ve performansta azalmalar belirlediler. Sayıları çok fazla olmasa da buna paralel sonuçları bildiren araştırmalar da bulunuyor. Öyle görünüyor ki tartı öncesindeki hafta içerisinde %10’a varan ağırlıkların hızla verilmesi pek seyrek rastlanan bir olay değil. Aynı sporcular tartı sonrasında hızla yeniden kilo alıyorlar. Bir çalışmaada 668 kolej güreçcisinin tartıdan 20 saat sonra ortalama 3,72kg aldığı bildiriliyor. Tartı sonrasında görlen bu kilo alımının performansı vea başarıyı artırdığı ynünde bir bildiri de bulunmuyor.
Bir kısım güreçcisinin ise müsabaka öncesinde hızlı kilo vermenin ergojenik olduğu ve performansı artırdığı algısında bulunduğu düşünülüyor. En azından dehidrasyonun, uzun süreli aerobik egzersizlerde (maraton gibi) peformansı çok etkilediği biliniyor.
%2-3 oranında dehidrasyon(su kaybı) sonucunda maxVo2 (maksimum oksijen tüketimi) kas dayanıklılığı ve ısı regülasyonunu (vücut ısısının düzenlenmesi) bozulması bir yana reflekslerin de bozulduğu gösterilmiş bulunuyor. Maksimal kuvvetin bundan etkilenmediğini gösteren araştırmalar var.
Ancak kuşkusuz ki reflekslerin bozulması,siklete bağlı sporların tümünde performansı bozar!
Hipohidrasyon (düşük vücut suyu) şiddetlendikçe bu parametrelerdeki bozulmalar da şiddetleniyor.
Özetle; özellikle performans ve sıklet sporcusuysanız ani kilo kayıplarından ve su tüketiminin kontrülünü iyi ayarlamalısınız. Aksi taktirde kazançlarınız azalacaktır.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com