SPORBİLİNCİ

HİPERTROFİ VE EKLEM HAREKET AÇIKLIĞI

2 dak. okuma

Hipertrofiyi etkileyen bir çok faktörden bir tanesi de ; Eklem hareket açıklığıdır.
Kısmi ve Tam eklem hareket açıklığı kıyaslandığında; bu konuda yapılmış çalışmalar, tam eklem hareket açıklığının hipertrofi için daha büyük bir etki yarattığını göstermektedir. (4) Bu etki hem alt hem de üst ekstremite için geçerlidir.
Pinto ve ark. Dirsek fleksörleri için bir çalışma yaptığında; TEHA (0-130 derece) yapıldığında KEHA (50-100 derece) yapılana kıyasla daha büyük hipertrofik artışlar gözlemlemiştir. (1)
McMahon ve ark. Diz ekstansiyonunda quadriceps kaslarında TEHA (0-90 derece) yapıldığında, KEHA(0-50 derece) ile kıyaslandığında %75 oranında daha büyük hipertrofi kazandırmıştır. (2)
Bloomquist ve ark. Derin squat (0-120 derece) yapan kişilerin, Kısmi squat (0-60 derece) yapan kişilerden daha büyük hipertrofi yarattığını, derin squatı ön bacak kaslarının tüm uzunluğu boyunca bu etkiyi yaratırken; kısmi squat sadece kasların uç kısımlarını daha çok geliştirmiştir. (3)
Ayrıca derin squat IGF-1 hormonunu %31 artırırken; kısmi squat %7 artırmıştır.
Buna ek olarak Goto ve ark. Triceps extension üzerine çalışma yapmış ve Triceps için KEHA yapmanın daha avantajlı olduğunu bulmuştur. (5) Baroni BM ve ark. Yaptığı çalışmada TEHA dirsek fleksiyonunda daha fazla kas hasarı yaratırken; KEHA’nın daha fazla yük kaldırmada avantajlı olduğunu göstermiştir. (6)

SONUÇ: Çalışmalar, her iki ROM açısının da kendine has avantajlarından bahsediyor.
Örn; KEHA daha çok tekrar yapabilmeyi,daha ağır kaldırabilmeyi,pump yapabilmeyi,gerginliğin sabit olmasını sağlarken; TEHA daha çok zayıf ve eksik kalan açıları ve kasları güçlendirmeyi, daha çok kas liflerini çalıştırmayı,daha çok kas hasarını ve hipertrofiyi sağlar.
Bu bakımdan her iki tekniği de egzersizlerinize eklemenizde fayda var.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com