SPORBİLİNCİ

HİLE YAPARAK AĞIRLIK KALDIRMAK – CHEATİNG!

2 dak. okuma

Merhaba Bilinçli sporcular!
Bu paylaşımda sizlere bir hareketi yaparken arkadaşlarınızın veya “hocalarınızın” hareketi hile yapmadan,savurmadan yap. Demesine karşılık bunun bazen avantajları olduğu konusunda sizleri bilinçlendireceğim.
Spor salonunda sınırları zorladığınız,doğru formda çok az kaldırabildiğiniz ağırlıkları,formu bozarak da olsa kaldırmak,duran gelişiminizi tekrar kazanmanın ya da mevcut gelişiminizi hızlandırmanın kesin bir yoludur çoğu zaman. (bkz plato) Tabii ki,herşeyden önce,belinizi korumalısınız. Yani belinizde sorun varsa hile yapmak size uygun olmayabilir., çoğu zaman hilelerde beliniz kullanıldığı için,belinizi riske atmadan kullanmanız önemlidir. Sonuçta o ağırlığı kaldırmanız gerçekten önemlidir, yani son tekrarları yapmanız. (ancak unutmayın ki kas gelişimi sadece ağırlığı kaldırmakla değil,indirmek de önemlidir) Bu kaslarınızın son seviyeye kadar zorlanmasını ve onların sınırlarını zorlayarak sizin gelişmenizi sağlayacaktır. Özellikle izole egzersizlerde bu şekilde kontrolün sizde olduğu bir hilekarlık size çok şey kazandırır ve izole ettiğiniz kasların daha iyi çalışmasını sağlar.
Bununla birlikte, izole olmayan büyük hareketlerde, örneğin deadlift,squat,bench press gibi. Bu hareketlerde hile yapmak risklidir. Ancak barbell curl,overhead barbell press gibi hareketlerde son tekrarlarda veya bazen set boyunca hile yaparak çalışmalar sağlayabilirsiniz. Hedef set ve tekrarlarınızı hilekar olarak tamamlamak size çoğu zaman hak ettiğiniz bir ganimet olarak geri döner. Tabi doğru tekniği yine burada da kullanabilir ve kiloyu iyi ayarlayabilirseniz.
Unutmayın ki hile yaparak ağırlık kaldırmakta bir antrenman prensibidir. HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com