SPORBİLİNCİ

HER KALORİ AYNI DEĞİLDİR! – “KİLO VERME SORUNSALI “

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular !
Spor yapan çoğu kimse özellikle zayıflama döneminde beslenme düzenine dikkat ederken sürekli kalori sayımı yapmaktadır. Peki bu ne kadar doğru ?
Yediğimiz besinlerden aldığımız kaloriler,besin etiketlerinde gösterildiği kadar kalori mi içeriyor ? veya içeren bu kaloriler gerçekten kullanılıyor mu ? Gelin bunların cevaplarına birlikte bakalım :
“Her kalori aynıdır” mantığında bazı sorunsallar ortaya çıkmaktadır.
Öncelikle günümüzde besinlerden aldığımız kalorilerin hepsinin yakılması imkansızdır. Bir kurabiye yediğimiz zaman bundan gelen enerjiyi harcamak için 20 dakika hafif tempoda koşmak, bir BigMac hamburgerini yakmak için ise tam dört saat bisiklet sürmek gerekir ! Bu bizim için ne kadar olanaklı bir davranıştır ? Kilo verme döneminde aldığımız enerjiyi harcadığımızı bile düşünsek bu bizim için yeterli olacak mı ?
Özellikle zayıflama aşamasında dikkat ettiğiniz bu konuda bir sıkıntı meydana çıkıyor. Vücut kilo verme yolunda “AZALAN ENERJİ ALIMINA” tepki olarak “HARCANAN ENERJİ MİKTARINI” düşürüyor!
Aslında aldığımız kalorilerin vücutta kullanımı işte burada düzene giriyor. Kalori harcamalarımız vücudumuz tarafından kontrol ediliyor ve bu da aldığımız kalori miktarı ve kalitesiyle doğrudan bağlantılı bir durumdadır.

Kilo problemi yaşayan kişiler için bir gerçek vardır ki aldığımız kalorilerin hangi kaynaklardan geldiği önemlidir. Yoksa karbonhidratlar ve proteinler 1gr 4 kkalori yağlar ise 1 gr 9 kkalori içerir.
Ancak işler o kadar basit yürümüyor maalesef.
Yağlara baktığımızda enflamasyon(iltihapa) karşı koruyucu gibi olumlu etkileri olan iyi yağlar olduğu gibi,kalp hastalıklarına,karaciğer yağlanmasına yol açabilen kötü yağlar da vardır. Proteinlere baktığımızda da aldığımız kalori aynı olmasına rağmen bazı protein kaynakları iştahımızın azalmasına yardımcı olurken,bazıları ise “hamburger köftesi gibi” insülin direnci ve metabolik sendromla ilişkilendirilmiş düşük kaliteli proteinler de vardır.
Karbonhidratlar ise iki çeşite ayrılmaktadırlar – NİŞASTA ve ŞEKER
Nişasta sadece glikozdan oluştuğu için çok tatlı değildir ve vücudumuzdaki bütün hücreler bunu enerji olarak kullanabilir.
Ancak früktoz yani meyvelerden aldığımız şeker ise çok tatlıdır ve vücutta kaçınılmaz bir şekilde yağa dönüştürülür.
Ayrıca basit karbonhidrat içeren işlenmiş gıdalarında bize vereceği 4 kkalori iken, kompleks karbonhidratlarında vereceği bize vereceği 4kkaloridir. Buraya baktığımızda ozaman yağlardan,proteinlerden,karbonhidratlardan aldığımız kalori yeterli midir ? burada önemli bir noktaya dikkat etmek gerekiyor

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com