SPORBİLİNCİ

HAMSTRİNG KISALIĞI VE BEL SAĞLIĞI İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

➡️Bel ağrısı söz konusu olduğunda onlarca faktör karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi ise sıklıkla bahsedilen hamstring kas kısalığıdır. Hatta çoğu zaman doktorlar tarafından bel ağrısı olan kişilere hamstring esnetme egzersizleri verilir. Bilinçli ve eleştirel düşünceye sahip olan takipçilerimizin tabiki hemen her okuduğu bilgileri kabul etmeyip araştırıp bizzat incelediğini ve “Acaba gerçekten öylemi? “ dediğini biliyoruz 🙂
➡️Söz konusu sağlık olduğunda edindiğimiz bilgiler çok hassas bir önem taşımaktadır.
Kronik Bel Ağrılı Hastalarda Kas Germe ve Segmental Stabilizasyonun Fonksiyonel Yetersizlik ve Ağrıya Etkisini inceleyen Randomize Kontrollü bir çalışmada bel ağrısı için hem esneklik hem de stabilizasyon çalışmaları faydalı bulunmuş ancak stabilizasyon çalışmaları daha üstün kabul edilmiştir. (1)
➡️Kısa hamstring ve psoas kaslarının askerler üzerinde bel ağrısı ile ilişkisini inceleyen bir çalışmada ise kasların esnekliği ve bel ağrısı arasında bir ilişki kurulamamıştır. (2)
➡️Hamstring gerginliği ve bel ağrısı arasında şu andaki ağrı veya gelecekte oluşabilecek ağrıyı tahmin etmede bir bağlantı olmadığı da görülmüştür (3)
➡️Omurga ve bel sağlığı konusunda uzman olan Stuart McGill’in de Ultimate Back Fitness & Performance kitabında da bahsettiği üzere Hamstring gerginliği bel ağrısı ile ilişkisi bulunmasa da iki bacak arasındaki ASİMETRİK ESNEKLİK farkının bel ağrısı ile ilişkili olduğu kanıtlanmıştır. (4)
📣Sonuç olarak yapılması gereken; eğer bel ağrısı var ise hamstring kaslarını esnetmekten ziyade asimetrik bir esneklik problemi var mı? Bunu incelemek gerekir. Bunun için en sık kullanılan; Düz bacak kaldırma testi’ni kullanabilir veya bir uzmandan destek alabilirsiniz. (Detaylar için (5) )
⚠️Kısacası; hamstringlerinizin kısa olması,bel ağrısı yaşayacağınız anlamına gelmez (2) (3)
⚠️Ancak asimetrik hamstring gerginliği sizlere bel ağrısı yaratabilir (4)
⭕HAMSTRİNG STRETCHİNG EGZERSİZLERİ İÇİN ; Bkz: resimler (6)


➡️Her harekette performans kaybı olmadan esnetmek için; 1set 30 saniye ve altı statik streching
Performans söz konusu değil ise ; 1 set 45 ila 90 saniye yapabilirsiniz. (5)
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK

(1) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0161475412000668
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2977003
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6233709
(4) http://www.pitt.edu/~neurolab/publications/1992-1996/AshmenKJ_1996_JSportRehab_Strength%20and%20flexibility%20characteristics%20of%20athletes%20with%20chronic%20low-back%20pain.pdf
(5) https://squatuniversity.com/2018/05/19/does-stretching-the-hamstrings-fix-low-back-pain/
(6) https://www.spine-health.com/wellness/exercise/easy-hamstring-stretches

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com