SPORBİLİNCİ

FRUKTOZ’UN ZARARLARI

2 dak. okuma

➡️Fruktoz, Batı Tipi Beslenme biçimindeki en yaygın kalori kaynaklarından birisidir. Fruktoz,meyvelerde doğal halde bulunur ancak biz günlük yaşantımızda früktozu meyvelerden çok az alıyoruz.Bunun yanında tükettiğimiz früktozların çoğu da işlenmiş gıdalardan elde ediliyor. Günümüzdeki metabolik hastalıkların hemen hemen hepsiyle früktoz ilişkilidir. (Diyabet,tansiyon,kalp-damar problemleri vs.)
➡️Binlerce hatta milyonlarca yıl önceki atalarımızın bile meyve tükettiğini düşünürsek früktoz neden bize zarar veriyor ? bunun elde ettiğim kaynaklar sonucunda iki cevabım vardır;
🔵1- Mağaralardaki atalarımız sadece yılın belli zamanlarında meyve sezonlarında meyve yiyordu (günümüzde artık meyve tüketmek için mevsimini beklememize gerek yok.)
🔵2- Eski dönemlerde meyveler bu kadar früktoz içermiyordu. Yani günümüze nazaran eski dönemlerdeki meyveler daha vahşiydi. ➡️Günümüzde beslenme konusunda en sık yapılan hatalardan birisi de gıdaların sadece “Glisemik İndeksine” bakmaktır. Bu hataya düştüğümüzde früktozun Gİ değerinin 23 olduğunu görüp, düşük glisemik indeksli ozaman hadi bunları tüketelim diyebiliyoruz. Ancak iş bu kadar basit olmuyor maalesef..
➡️Fruktoz,doğal olarak oluşan karbonhidratların en tatlısıdır ve yediğimiz işlenmiş gıdaların bu kadar tatlı olmasının sebebi budur.
➡Fruktozun düşük glisemik indeksine sahip olmasına rağmen karaciğer,früktoz tüketildiğinde çoğunu metabolize eder ve kan şekerinde ve insülin düzeyinde ani bir etki yaratmaz. (yani diğer şeker türleri gibi kan şekerini yükseltip insülin salınımına sebep olmaz.)
➡Ancak bu gerçeğin sizi aldatmasına izin vermeyin. Fruktozun bozuk glikoz toleransına,insülin direncine,yüksek kan yağlarına ve hipertansiyona neden olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Karaciğer, früktoz tüketildiğinde diğer besinlere nazaran çok fazla enerji harcamaktadır. Bunun yanında sindirime uğradığında ortaya ürik asit de çıkmaktadır. ➡Ayrıca patojenik bağırsak bakterilerini de besleyerek sağlıklı mikrobiyota dengesini bozarak bağırsak problemlerine de yol açar.
Özetle; günümüz metabolik sağlık problemlerinin temelinde früktoz yatmaktadır. Yediğimiz besinlerde früktoz içeriği sağlığımız için çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com