SPORBİLİNCİ

FITT+E PRENSİBİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Çoğu zaman takipçilerimizden antrenman programının nasıl dizayn edilmesi ile ilgili sorular alıyorum. Bu paylaşımda sizlere antrenman programı hazırlanmasında temel bir prensip olan FITT prensibinden bahsedeceğim.


FITT prensibi şu şekildedir;
F= FREQUENCY = FREKANS/ANTRENMAN SIKLIĞI
I= INTENSITY = YOĞUNLUK/
T=TIME = ANTRENMAN SÜRESİ
T= TYPE = ANTRENMAN TİPİ(Aerobik,Anaerobik vs.)

➡️1- FREKANS
Yani antrenman sıklığı şunu belirliyor ; haftada kaç gün veya haftada toplam kaç kez antrenman yapıyoruz ? haftada kaç gün antrenman yapacağımızı belirleyen şey ise antrenmanımızın yoğunluğu,süresi ve tipidir.
➡️2- YOĞUNLUK
Antrenman yoğunluğundan kasıt şudur; bir antrenmanı ne kadar yüksek şiddette, ağır kiloda veya düşük dinlenme aralığında çalışıyoruz ? Buda antrenman tipinin etkisiyle antrenman süresini ve sıklığını etkileyen bir durumdur.
➡️3- ANTRENMAN SÜRESİ
Bir antrenmanın süresi, antrenmanın tipine ve yoğunluğuna bağlıdır. Eğer kuvvet antrenmanı yapıyorsak antrenman sistemimiz orta düzeyde bir sürede tamamlanır, patlayıcı güç ise daha kısa,dayanıklılık ise daha uzun sürede tamamlanır. Burada antrenman süresini belirleyen şey ise yapıcağımız antrenmanın amacıdır.
➡️4- ANTRENMAN TİPİ
Antrenman tipi şunu söyler; hangi branşla uğraşıyoruz ,hedefimiz ne odaklı ? Örneğin bir yüzme branşıyla ilgileniyorsak antrenman süremiz,yoğunluğumuz ve sıklığımız buna göre değişir.
Son zamanlarda birde
➡️5- ENJOYMENT yani eğlence denilen bir prensip daha eklendi bu duruma. Buda yapıcağımız programdan zevk alarak bunu yapmaktır.
Bir antrenman ne kadar monoton,sıkıcı ise kişinin verimliliği o kadar az olur.


⚠️Özetle; bir antrenman programı, sizin seveceğiniz bir çalışma sistemiyle,sizin antrenman amacınıza uygun bir şekilde, haftada kaç gün ne kadar sürede çalışacağınız, antrenman yoğunluğunuza önemli bir şekilde bağlıdır.

Düşük yoğunlukta çalışan bir kişi haftada 5 ila 7 gün çalışabilirken; Yüksek yoğunlukta bir kişi 3 ila 5 gün çalışabilmektedir. Antrenman programınızı dizayn ederken bu prensiplere uymanız daha doğru bir sistem ile hareket etmenize kolaylık sağlar.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com