SPORBİLİNCİ

FİTNESS HAKKINDA OKUNMASI GEREKEN 5 YABANCI KİTAP

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Eğer nitelikli bir fitness eğitmeni olmak istiyorsak Türkçe kaynaklar kadar Yabancı kaynaklar da okumalıyız. Bir hocanın kalitesini belirleyen şey, mesleği hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğudur. Maalesef ülkemizde bu konuda çok yetersizlik yaşıyoruz. Bunu aşmak adına sizlere Türkçe-Yabancı kaynaklar önermeye devam edeceğim.

Kitaplara gelirsek;
⭕1- SCİENCE AND DEVELOPMENT OF MUSCLE HYPERTROPHY
Hipertrofi konusunda en önemli isim, Brad Schoenfeld’tir.
2016 yılına kadar hipertrofi üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda 825’ten fazla kaynak kullanarak hazırladığı bu kitap, hipertrofi ile ilgilenen ve mekanizmayı anlamak isteyen kişiler için en iyisidir.


⭕2- FUNCTİONAL TRAİNİNG
Fonksiyonel antrenman konusunda önemli isimlerden birisi Juan Carlos Santana’dır.
2015 yılında çıkardığı bu kitap, pratik anlamda fonksiyonel antrenman kavramını anlamak ve 11 farklı spor branşlarına özgün olarak vücut ağırlığı,bantlar,kettlebell,dumbell,barbell,sağlık topu ve stabilite topu ile 135 örnek egzersiz çalışmaları ve programlar gösteren etkili bir kitaptır.


⭕3- STARTİNG STRENGTH-BASİC BARBELL TRAİNİNG
Önemli isimlerden Mark Rippetoe’nun hazırladığı bu kitap, fitness kitaplarında en iyi ve en faydalısı olarak isimlendirilir. Kitapta ayrıntılı olarak barbell egzersizleri üzerine anlatımlar yapılmaktadır. Barbell üzerine bilinçlenmek isteyen kişiler için başucu kitabıdır.


⭕4- NASM- ESSENTİALS OF PERSONAL FİTNESS TRAİNİNG
Ülkemizde malum herkes PT olmaktadır. Ancak birkaç soru sorduğunuzda kimin gerçekten nitelikli olduğunu anlayabilirsiniz. Nitelikli hale gelmek ve bilinçli bir personal fitness trainer olmak isteyen kişiler için temel bir kitaptır. Mutlaka her pt’nin okuması gerekir.


⭕5- BECOMİNG A SUPPLE LEOPARD
Önemli bir koç,fizyoterapist olan Kelly Starrett, Hareket ve Mobilite konusunda çağımızın en büyük problemine önemli bir dokunuş sağlıyor ve sedanter kişilerden performans sporcularına kadar detaylı açıklamalar yapıyor.

Kitapları,Amazon.com üzerinden sipariş edebilirsiniz.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com