SPORBİLİNCİ

EZ BAR VS DÜZ BAR

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Biceps antrenmanlarının en sevilen hareketlerinden biri olan "Barbell biceps curl" hareketinde sıkça sorulan bir soru olan "ez bar mı, düz bar mı?" sorusuna cevap vereceğim. ⭕Öncelikle biceps tendonu ön kolumuzun Radius kemiğine yapıştığı için ön kolun supinasyon/pronasyon denilen içe dışa dönüş hareketinde biceps in boyu uzayıp kısalır.
⭕Supinasyon kısmında(avuç içleri yukarı bakar) biceps kısa olurken;
Pronasyon kısmında (avuç içleri aşağı bakar) biceps en uzun halini alır. Buradan yola çıkacak supinasyon kısmında kol bükme hareketinde biceps kasımız daha aktif olurken, ön kolun pronasyona dönmesi ile kol bükme evresinde aktif olan kasların dominantlığı farklılaşır ve bicepse destek olarak ön kol kasları olan brakioradialis ve kası devreye girer ve burada biceps in yükü de azalır.
⭕Ön kolun midpronasyon yani avuç içinin vücuda baktığı (bkz. db Hammer curl) evrede ise brakialis kası daha aktif çalışmaktadır.
⭕Ön kolun pronasyon yaptığı yani avuç içinin aşağı baktığı evrede yapılan kol bükme hareketinde ise biceps en az desteği verirken yoğunluk çoğunlukla brakialis kasındadır. Buna destek olarak da brakialis kası devrededir.
⚠️Bunun sonucunda ise ;
Ez bar ile yapılan çalışmalarda destek olarak ön kol kasları daha çok çalıştığı için daha ağır kilolar kaldırmanıza yardımcı olacaktır.
📍Düz barla yaptığınız çalışmalarda ise yoğunluk biceps kaslarınızda olacağı için bicepsleriniz daha aktif çalışmış olucaktır. 💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR 💪 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com