SPORBİLİNCİ

EGZERSİZ YAPMAK NEDEN ZOR GELİR ?

2 dak. okuma

Diyet yapan kişilerin, elmayı diyet yapmayan kişilerden daha büyük gördüğünü, Susuz olan kişilerin, tatlıları daha lezzetli gördüklerini, sağlıklı beslenmeye çalışmanın dahi ilerde stres yarattığını biliyor muydunuz ?

Dünyaya karşı algılarımız,yorumlarımız,gördüklerimiz tamamen düşüncelerimize, inançlarımıza, bilgilerimize ve deneyimlerimize dayalıdır.(5)

Plasebo etkisi denilen durumlarda kişiler bunun farkında olsalar dahi etkiler kazanmaktadırlar. (3)
Çünkü bizler inanmak ve sonuç almak istediğimiz şeyleri içiyor,yiyor,kullanıyoruz. Buna bizi inandıran şirketler de zaten kendilerine kazanç sağlıyorlar.

Psikolojinin zorluk algımıza nasıl etki ettiğini inceleyecek olursak;
Yapılan çalışmalar,kilolu ve formundan şikayetçi olan kişiler, belirli bir mesafeyi yürümek söz konusu olduğunda o mesafeyi daha formda olan kişilerden daha uzak gördüklerini göstermiştir. (1) (Tablo1)

Ancak işin ilginç yanı, bu kişiler motive olduklarında yine aynı olan mesafeyi, eskisinden daha az uzak görmüşlerdir. (1) (Tablo 2)

Biyolojik enerjimizin azalması egzersizin zorluğunu artırmaktadır. Buna ek olarak Psikolojik enerjimizin de azalması egzersizin zorluğunu artırmaktadır. Psikolojik olarak daha enerjik (motive) olan kişiler, koştukları mesafede daha az enerji harcadıklarını (%17) , mesafenin daha kısa olduğunu (%30) hissetmişler ve daha hızlı koşmuşlardır. (%23)

10 kez maraton şampiyonu olan Kanadalı maratoncu Jacqueline Gareau’un dediği gibi; “Başarı için,akıl güçlü olmalıdır.” (2)
Bu durum gerçekten de öyle görünüyor. 1998 yılında 10.000m.rekorunu kıran Abebe Bikila’nın koşu hızı analiz edildiğinde yarışın sonlarına doğru çok daha hızlı koştuğu görülmüştür. (4) ( Tablo 3) 10km sonucunda biyolojik enerjisinin sınırlarına ulaşan bir kişi son evrelerde nasıl bu şekilde hızlı koşabiliyor? Cevap; Psikoloji!

Dolayısıyla egzersizlerin zorluğu, buna karşı verdiğimiz cevap ile ilişkilidir. Bu bakımdan yaptığınız egzersizlerdeki zorluk algınızı azaltmak adına kendinize kısa vadeli ulaşılabilir hedefler koyun ve bu hedeflere ulaşmak adına psikolojik ve biyolojik olarak kendinizi adayın.
Bu konuda daha fazla bilgi için son slayttaki kitabı edinebilirsiniz.

KAYNAK

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22449101
(2) https://nyuscholars.nyu.edu/en/publications/sources-of-resources-bioenergetic-and-psychoenergetic-resources-i
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4817362/
(4) https://www.youtube.com/watch?v=4lzs5wpLkeA&t=507s
(5) https://www.youtube.com/watch?v=58_3Ox493fA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com