SPORBİLİNCİ

DİZLER PARMAK UCUNU GEÇMELİ MİDİR?

2 dak. okuma

Diz neden parmak ucunu geçmemeli ? İyi niyetli fizyoterapistler ve fitness eğitmenleri neden üyelerine böyle bir şey söylüyor ? geçerse dizlerimiz mi sakatlanır ? Çömelirken dizin kayda değer bir şekilde parmak ucunu geçtiği bir spor branşı vardır; Olimpik Halter! Silkme ve Koparma kaldırışlarını dikkatlice izlerseniz dizlerinin parmak ucunu geçtiklerini farkedersiniz. Eğer dizleri öne geçtikleri için sakatlanıyor olsalardı her 1000 saatlik antrenmanın sadece 3.3 saati diz sakatlığı ile karşılaşmazlardı (Uzun mesafe koşucuları her 100 saatin 1 saatinde diz sakatlığı yaşar.)

Aslında bu efsane ilk olarak NSCA'nın ideal squat formu protokolünde yer almıştır. Squat sırasında dizin pozisyonunu inceleyen bir araştırmada sporcuların dizlerin parmak ucunu geçmesi bir levha ile engellendiğinde diz eklemine binen yük %22 azalmıştır. Ancak bel ve kalça eklemine binen yük %1070 artmıştır! (1)


➡Mike Boyle derki ; “ Sorun dizin nereye gittiği değil, ağırlığın nereye dağıtıldığı ve ilk olarak hangi eklemin hareket ettiğidir.” (2)


Uzun uzun tartışmaya girmeden net olarak konuya bir açıklık getirmek istiyorum;
Diz eklemi 3 nedenden dolayı parmak ucunu geçebilir;
1- Tibia ve Femur kemiğinin gövdeye oranı
2- Ayak bileği ve Kalça mobilitesi
3- Ağır kilo kaldırma gerekliliği


Birinci nedene baktığımızda kişinin kaval ve uyluk kemiğinin antropometrik değerlerinin egzersizlerde dizin öne geçip geçmeyeceğini belirler.


İkinci nedende ise dizin sadece ayak bileği ve kalça eklemi arasında kalan menteşe tipi bir eklem olduğunu unutmamak gerekir. Dolayısıyla kendi başına bir şeyler yapması mümkün değildir. Kalça ve ayak bileği mobilitesi, dizin öne gidip gitmeyeceğini belirler. (2)


Üçüncü nedenimizde ise kişi eğer ağır kiloyu kaldırma ihtiyacına girmiş ise dizinin pozisyonunun önemi yoktur. Önemli olan tek şey ağırlığı kaldırmaktır.
Ayrıca yapılan hareketlerin de dizin parmak ucunu geçip geçmeyeceğini belirleyeceğini hatırlatmamda fayda var (3)


Kısacası; Dizin parmak ucunu geçip geçmemesi, bilimin her noktasında olduğu gibi “koşullara bağlı” olarak değişen bir durumdur. Dolayısıyla hiçbir konu için “doğru” veya “yanlış” diye bir durum söz konusu değildir.


KAYNAK ⬇️
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14636100 (1)
http://www.strengthcoach.com/public/2056.cfm (2)
https://squatuniversity.com/2016/01/29/can-the-knees-go-over-the-toes-debunking-squat-myths/ (3)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com