SPORBİLİNCİ

DERİN SQUAT YAPMAK İÇİN 7 NEDEN

2 dak. okuma

➡️Geçmiş gönderilerde “Derin squat yapmanın dizler için zararlı olmadığından” bahsetmiştim. Bu paylaşımda ise “neden derin squat yapmalıyız?” sorusuna Glute kasları söz konusu olduğunda dünyanın en önde gelen uzmanı olarak kabul edilen Bret Contreas “7 neden” sunuyor.
⭕1- DERİN SQUAT, DAHA FAZLA KALÇA KASLARINI AKTİF EDER!
2002 yılında Caterisano ve ark. Quadriceps,Hamstring ve Glute kaslarının squat derinliği ile EMG aktivasyonunu ölçmüştür. Sonucunda; Quadriceps ve Hamstring oranı değişmezken derin squat yaptıkça glute kasları daha fazla aktivasyon göstermiştir.
⭕2- DERİN SQUAT, KALÇA EKSTANSİYON TORKUNU ARTIRIR!
2012 yılında Bryanton ve ark. ayak bileği, diz ve kalçalarda çömelme derinliği ile eklem hareketlerini araştırdı. Çömelme derinliği arttıkça kalçalar, diz ve ayak bileklerine göre daha fazla yük almıştır. Bu durum, 1. Nedenimizi de desteklemektedir.
⭕3- DERİN SQUAT, LUMBOPELVİK BÖLGENİN STABİLİZASYONUNU SAĞLAR!
Gorsuch ve ark. (2012), paralel squatın yarım squata göre daha büyük erector spinae ve rektus femoris aktivitesine yol açtığını göstermişlerdir, bu da daha derine inerken daha fazla lumbopelvik stabilite olduğunu göstermektedir. LP stabilite, bel ve kalça sağlığı için önemlidir.
⭕4- DERİN SQUAT, DİKEY SIÇRAMA BECERİNİ ARTIRIR!
2012 yılında Hartmann ve ark. Dikey sıçrama performansında yarım squata karşı derin squatı inceledi. Araştırmacılar, derin squatın sıçramaya olumlu bir şekilde etki ettiklerini bulmuşlardır.
⭕5- DERİN SQUAT, DAHA FAZLA P.A.P ETKİSİ YARATIR!
Bir önceki paylaşımımızda PAP NEDİR? Açıklamıştım. Esformes & Bampouras (2013), paralel squatların çeyrek squatlardan daha fazla PAP ortaya çıkardığını buldu.
⭕6- DERİN SQUAT, UYLUK KASLARININ HİPERTROFİSİNİ ARTIRIR!
Bloomquist ve ark. (2013) derin squat ile kısmi squat egzersizinin bir dizi değişken üzerindeki etkilerini araştırmışlardır. Derin squat, kısmi squata göre daha fazla bacak hipertrofisi üretmiştir.
⭕7- DERİN SQUAT, DAHA FAZLA KUVVET KAZANIMI SAĞLAR!
Bloomquist ve Hartmann çalışmaları, derin squatta daha büyük kuvvet kazanımları olduğunu göstermiştir. Kısmi squatlar da aynı şekilde kuvvet kazanımı elde etmeyi sağlamakta ancak derin squat gibi sıçrama ve hipertrofiye katkı sağlamamaktadır.
⚠ DİKKAT! Bu çalışmaları doğru teknik, düzgün eklem hizalanması, ağrı yaşamayan ve geçmiş gönderide paylaştığımız “kontrendike” olmayan kişiler için tavsiye edilmektedir.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

📚 KAYNAK:
https://www.t-nation.com/training/7-reasons-to-squat-like-a-man

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com