SPORBİLİNCİ

DERİN SQUAT DİZLER İÇİN ZARARLI MIDIR ?

3 dak. okuma

Derin squat yapmanın dizler için (özellikle Ön-Arka çapraz bağlar) zararlı olduğu görüşü ilk olarak 1960’da Dr.Karl Klein’in çalışmalarına kadar dayanıyor. Bu sonuca göre kişiler kısaca derin squat değil, paralel squat yapılmalıydı. Çünkü derin squat diz bağlarını gevşeterek stabilizasyon problemlerine yol açmaktaydı.(Halbuki bu günümüde kanıtlanmamış ve kabul görmemektedir. Bunun yanında Biyomekanik hesaplamalar, patellar kompresyon kuvvetinin en yüksek olduğu açının 90 derece olduğunu bulmuştur.(1))


Buna karşın Dr.Karl Klein’in araştırmaları 1962 yılında AMA (American Medical Association) tarafından bildiri haline getirildi ve tüm spor eğitmenleri tarafından kabul edilmeye başlandı. (3) (4)
Squat yaparken dizlerimize 2 kuvvet etki eder; Makaslama ve Sıkıştırma kuvveti.


Makaslama kuvveti daha çok ACL-PCL (ön-arka çapraz bağlar) Sıkıştırma kuvveti ise daha çok menisküs ve eklem kıkırdağına etki eder.
Yapılan çalışmalarda görülmüştür ki ACL-PCL’ye etki eden makaslama kuvveti, squat esnasında dizin fleksiyonu ile azalmaktadır. Buna karşın sıkıştırma kuvveti ise 90 dereceden sonra artmaktadır. (4) (5)
Derin squat ile birlikte menisküs ve eklem kıkırdağına binen yük artış gösterdiği söylenilse de henüz kanıtlanmamış ve “Sarma Etkisi” ile bu yapıların da korunduğu savunulmaktadır. (1)


Ulusal ve Uluslararası düzeyde ortalama 17 yıllık eğitim tecrübesi olan haltercilerin, aynı yaşta diğer popülasyon ile aynı seviyede diz kıkırdak dejenerasyonuna sahip olduğu görülmüştür. Bunun yanında haltercilerin sakatlık oranı her 1000 saatlik eğitim başına en sık yaralanan vücut bölgeleri omuz (% 36), sırt (% 24), dirsek (% 11) ve diz (% 9) olarak bulunmuştur. (2)

https://www.youtube.com/watch?v=jKsT-zG-w0k


Squat’ın dizler için zararlı olduğu söylense de kıkırdak dokusunun anabolik, biyokimyasal ve yapısal adaptasyonlarının, mekanik stres’e karşı direncinin artmasıyla hem kıkırdak hem de menisküste dejeneratif değişikliklere karşı koruyucu etkilere neden olduğu bildirilmiştir. (1)
Bu bakımdan aksini düşünen kişilerin “Sarma Etkisi”, “Fonksiyonel Adaptasyon” gibi konuları incelemelerinde fayda vardır.


Peki herkes derin squat yapmalı mıdır?
📍- Patellar tendinopatisi
📍- Hİp İmpingement (femoroasetabular sıkışma)
📍- Buttwink
📍- Osteoartrit
📍- Kondromalazi
📍- Osteokondrit gibi problemlere sahip bireylerin henüz zararları kanıtlanmasa da riskli olduğu düşünülüyor. Sonuç olarak sağlıklı bireylerde doğru teknik ile yapılan derin squat, dizler için herhangi bir problem yaratmayacaktır.
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK:
https://pdfs.semanticscholar.org/c548/114576bee66c49ab9060a2ed55b676ccee93.pdf (1) https://www.researchgate.net/publication/6850671_Retrospective_Injury_Epidemiology_of_One_Hundred_One_Competitive_Oceania_Power_Lifters_The_Effects_of_Age_Body_Mass_Competitive_Standard_and_Gender (2)
(3)
https://journals.lww.com/nscascj/Citation/1984/06000/Historical_Opinion__Karl_Klein_and_the_Squat_.4.aspx
https://journals.lww.com/nscascj/Fulltext/2012/04000/Are_Deep_Squats_a_Safe_and_Viable_Exercise_.6.aspx (4)
https://fitnesspainfree.com/a-deep-investigation-into-the-safety-and-performance-of-the-deep-squat-part-6-knee-health/ (5)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ömer dedi ki:

    Eline sağlık.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com