SPORBİLİNCİ

DENGESİZ ORTAMLAR VE KUVVET-HIZ İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Bu paylaşımda sizlere yapılan egzersizlerde instabilite(dengesiz bir ortamda çalışmanın) kuvvet ve hız üzerindeki etkilerinden bahsedeceğim.
Stabilite topunda yapılan bir bench press hareketi araştırmasında güç,kuvvet ve hızda küçük değişiklikler olmasına rağmen(%6-10) antrenman etkisini tehlikeye atmayacağı belirtilmiştir.
Ancak kişiler 1 tekrar maksimum direncinin %50sini uyguladıklarından dolayı antrenman etkileri maksimal ve hipertrofik kuvvet antrenmanlarına kıyaslar daha çok KASSAL DAYANIKLILIĞIN sağlanması için uygulanabileceği kabul edilmiştir.
Bu ve bunun gibi çalışmalar yapılan egzersizler stabil olmayan yüzeylerde uygulandığında kuvveti etkilediği göstermektedir.
Squat ile ilgili de yapılan çalışmada bosu gibi ekipmanların üzerinde squat yapıldığında da stabil olmayan koşullarda squatların da kuvvet ve güç antrenmanı için optimal bir ortam sağlamadığı ortaya çıkmıştır.
Ancak bu tür stabil olmayan çalışmalar spora özgü olarak denge ve performansı geliştirmek için kullanıabilir.
Ayrıca denge gerektiren egzersizler genç sporcularında direnç antrenmanı programlarına eklenmelidir. Çünkü denge,optimal spor performansı ve atletik performans sırasında görülebilecek sakatlıkları önlemek için önemlidir!
Ayrıca performansı çok yüksek olmayan yetişkin bireylerde stabil olmayan yüzeylerde yapılan antrenmanlarda core bölgesinin aktivasyonunun arttığı kanıtlanmıştır. Stabil olmayan bir yüzey üzerinde antremna yapmanın en büyük avantajı ağır yükler altına girmeden önce yüksek kas aktivitesinin elde edilmesini sağlamaktadır.
sonuç olarak baktığımızda stabil çalışmalar daha fazla güç,hız ve hipertrofik etki sağlarken ; stabil olmayan çalışmalar daha fazla dayanıklılık,denge ve sakatlık önleyici etkiler sağlar.


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com