SPORBİLİNCİ

DEĞİŞKEN DİRENÇLİ EGZERSİZ TEKNİĞİ

2 dak. okuma

Değişken Dirençli Egzersiz, kısaca eklemin konsantrik çalışması esnasında hareketin açısına bağlı olarak oluşan mekanik dezavantajların kaslara olan etkisini ortadan kaldırarak hedef kasların her açıda aktif olarak çalışmasını sağlayan bir yöntemdir.


📍Örneğin; barbell curl yaparken biceps kasımız, hareketin konsantrik faz’ının sonlarına doğru ağırlığın yerçekimine etkisi ve eklemin açısı arasındaki ilişkiden dolayı yeterince kuvvet üretmemektedir. Bir direnç bandı veya zincir kullanımı ile hareketin bu “kuvvet üretilmeyen açısında” ekstra kuvvet üretilmesini sağlanır.


DDE tekniği, Direnç bandı ile çalışmalarımızda Hooke Kanununa göre bant uzunluğunun artması ile bantın ürettiği kuvvetin doğrusal oranda artmasına dayanır. (6) Güç gelişiminde de etkili olan bu yöntem,hipertrofi ve kuvvet konusunda da önemli avantajlar kazandırır.


Kaslar, her açıda kuvvet üretebilmesi için sürekli yer çekimine veya belirli bir noktadaki dirence karşı gelerek kasılması gerekir. Kaslar kasıldığında ortaya çıkan momentum etkisi ile ağırlık, yerçekimine karşı gelerek kalkmaya başlar. Bu esnada kasların direnç üretme miktarı düşüktür.

Direnç bandı kullanmak, ağırlıklara karşı momentum etkisini azaltarak her açıda kasların sürekli aktif olmasını sağlayacaktır. Jalal ve ark. tarafından yapılan bir çalışmada, elastik bant ile ağırlık antrenmanı sırasında kas aktivitesindeki artışın, serbest ağırlık antrenmanı ile uyarılan kas aktivitesinden% 15 daha fazla olduğunu bulundu. (2)

Rehabilitasyon amaçlı çalışmalarda da kullanılan bu yöntem kuvvet üretimi konusunda önemli kazançlar sağlıyor. (4) (3) Bu durumu inceleyen bir meta analiz sonucuna göre Değişken Dirençli Egzersiz, spor geçmişi olan ve olmayan kişilerin maksimal kuvvetini geliştirmeye yönelik kanıt temelli bir yöntem olduğunu bizlere göstermiştir.(5)

Aynı şekilde ağırlıkların ucuna zincir eklemekte mekanik olarak direnç bantları gibi bir etki gösterir. Ağırlık yukarı kalktığında zincirler de zeminden kalkarak uçuca eklenir ve direnç giderek artar.(3) (1)


⚠Kısacası; Değişken Dirençli Egzersiz, mekanik dezavantajları ortadan kaldırarak kasların daha çok çalışmasını sağlayıp bizlere daha etkili bir antrenman sağlıyor!

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!


📚 KAYNAK
https://breakingmuscle.com/fitness/variable-resistance-training-increases-power-development (1)
http://www.fitnessandpower.com/training/bodybuilding-misc/variable-resistance-training-for-muscle-growth (2)
https://journals.lww.com/nsca-jscr/Citation/2016/08000/Elastic_Bands_as_a_Component_of_Periodized.2.aspx (3)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4060320/ (4)
https://www.researchgate.net/publication/276297645_Effects_Of_Variable_Resistance_Training_On_Maximal_Strength_A_Meta-Analysis (5)
https://tr.khanacademy.org/science/physics/work-and-energy/hookes-law/a/what-is-hookes-law (6)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com