SPORBİLİNCİ

ÇOCUKLARDA W OTURUŞU GÜVENLİ MİDİR?

2 dak. okuma

W OTURUŞ / KELEBEK OTURUŞU
Gelişim çağındaki birçok çocuk, oyun oynarken denge içgüdü olarak vücudunu daha stabil ve dik tutabildiği “W” şeklinde oturmaya veya “Kelebek Oturuşuna” meyillidir.(1) Çocukların böyle oturması tamamen doğal ve üstelik çok normal olduğu çünkü bu oturuş esnek olduklarının bir göstergesi olup İçgüdüsel olarak aradıkları doğal dengeyi bulmuş olduklarının bir ifadesi olduğu söyleniyor.

Hatta “Ben yıllarca böyle oturdum hiçbir problemim yok” diyen kişilere de rastlayabiliyoruz. Ancak bu sizde veya başkasında rahatsızlık yaratmamış olması (belkide hiç spor spor yapmadığınızdan!) bir diğerinde bu sorunu yaratmayacağı anlamına gelmez! Herkesin vücut yapısı ve durumlara tepkisi farklıdır.

Kelebek oturuşu, çocuk için kısa dönemde bir problemle karşılaşmasa da uzun vadede kalça çıkığı, gövde ve core zayıflığı,kassal gerginlik, kuvvet ve esneklikte dengesizlik , koordinasyon,denge,motor beceri zayıflığı, denge problemleri ve el tercihi gelişimini engeller. Tibial torsiyon (kaval kemiğinin içe dönmesi) sonucu kalça,diz ayak bileği ağrısı ve problemleri ve postural bozukluklar (knee valgus,subtalar pronasyon gibi) , duyusal problemler ve ince motor becerilerde zayıflık, ortopedik ve sırt problemleri görülebilir. (2) (3) (4) (5) (6).

Bir problem yaratmadığı ve literatüre karşın tek başına faydalı olduğunu savunan Rachel Coley’i mi , yoksa zararlı ve mutlaka üstünde durdurulması gerektiğini düşünen uzmanlar tarafına mı katılırsınız seçim sizin ancak bu SPOR YAPAN! Bir camiada yaşıyor ve çocuklarımızı yaşatacaksak, iyi bir postüre ve daha fazlasına sahip olmalıyız.

PEKİ BU DURUM İÇİN NELER YAPILABİLİR?
➡️Çocuğunuzda veya kendinizde her farkettiğinizde bunu düzeltin
➡️Çocuğunuza tabure ve masa kullanmayı öğretin
➡️Alternatif oturma biçimlerini kullanın/kullandırın (Bkz.Resimler) ➡️Uzun süreli oturmalardan kaçının/kaçındırın.
➡️Esneme,Kuvvet ve denge egzersizleri yapın/yaptırın.
➡️Daha ciddi bir durum olduğunu düşünüyorsanız bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurun.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com