SPORBİLİNCİ

ÇIPLAK AYAK ANTRENMAN

2 dak. okuma

Spor yaparken her zaman sağlıklı olmayı ve fiziksel uygunluk kapasitemizi artırmayı düşünüyoruz öyle değil mi ? Her yeni bir bilgi okuduğumuzda ve spor salonuna geldiğimizde yaptığımız antrenmanlara karşı bakış açımız değişiyor. İşte SporBilinci sayfasının da amacı bu. Sizleri daha sağlıklı bir hale getirebilmek ve riskli davranışlardan uzak tutarak gelişiminize destek olmak.


Bazı uzmanlar “Ayakkabı giymek,insanoğlunun kendisine yaptığı en büyük kötülüktür.” Diyor. Evet ayakkabı giymek bizlere bir çok şey kazandırıyor. Yere daha güvenli basmak gibi. Ancak bir çok şey de kaybettiriyor. Ayak tabanlarımızdaki hissimizin azalması gibi.
Sinirbilimi, sadece ayak tabanında bile 200binden fazla sinir sonlanmasının olduğunu söylüyor. UzakDoğu insanları,binlerce yıldır ayak sağlığına çok önem veriyor. Ki haklılarda. Sadece ayağımız, vücudun en temel 3 denge merkezinden biridir. Eğer ayağımız rahatsız ise bütün vücudumuz rahatsızdır..
Neden? ⚠️Çünkü herşey ayakta başlıyor!

Giydiğimiz kalın tabanlı ayakkabılar ve çoraplar, ayaklarımızın altında bulunan algı reseptörlerinin görevini iyi yerine getirememesine neden oluyor. Buna ben “Ayak tabanı körlüğü” diyorum. Şunu bilmeliyiz ki bu kadar çok algı reseptörünün bulunduğu ayak tabanımızın hislerini zayıflatmak, ayak bileği burkulmalarının, denge problemlerimizin, kuvvet üretme yeteneğimizin, esnekliğimizin vs. gibi bir çok durumun altında yatan sebeptir.


Eğer bastığın yeri tanımıyorsan, o ortam senin için risklidir. Eğer ayak kaslarını iyi şekilde kullanamıyorsan ( ki sadece ayakkabı giymek bile kasların görevini %30 azaltıyor) sakatlık riskin yüksek demektir. Sırf bu yüzden dünyada artık “Barefoot Training” akımı başladı ve çıplak ayak veya minimalist ayakkabılar ile egzersizler yapılıyor.

Kısacası, ayak hissimizi geri kazanabilmek için, ayakkabılarımızdan biraz uzaklaşıp, spor salonunda çıplak ayak antrenman yapmanızı tavsiye ediyorum.Bu antrenman sadece bacak antrenmanlarınız ve kardiyo çalışmalarınız için olabilir. Bunu yapmanızın tek amacı vücudunuza şunu diyebilmektir: “Ayaklarım,sana ihtiyacım var!” 

💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com