SPORBİLİNCİ

BOYUN AĞRISI İÇİN 5 DÜZELTİCİ EGZERSİZ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Günümüz toplumunda boyun ağrısıyla karşılamayan bir kimse neredeyse kalmamıştır. Her 10 kişiden 8'inde görülmekle birlikte boyun ağrısı toplumda en sık karşılaşılan 3.ağrı merkezidir.
Bunun temel nedenleri ise uzun süre masabaşında oturmak, ileribaş postürü, sırt ve boyun kaslarının gerginliği ve kassal dengesizlikler, tetik noktalardır. Ve bilinmesi gerekir ki tüm bu nedenler birbirleriyle bağlantılıdır.

Bilgisayar veya telefonla uğraşırken 60 derece öne doğru eğilen bir başın 5kg ağırlığındaki bir başa binen yük, yerçekiminin de etkisiyle 27kg'a kadar artar. Bununla birlikte ortaya çıkan kronik boyun ağrısı , boyun kaslarındaki direncin %90 oranında zayıflamasına neden olur.

Avrupada "Fizyoterapinin Babası" olarak adlandırılan Vladimir Janda, kronik boyun ağrısı olan kişilerin propriyosepsiyon kaybı yaşadığından bahsetmiştir. Bu bakımdan direnç bandı, swissball gibi ekipmanlarla yapacağınız egzersizler, boyun kaslarınızı kuvvetlendirmeye ve duyu kaybını yeniden kazanmanızı sağlayacaktır.
Sizlere bu konuda yapabileceğiniz basit ve etkili olan 5 egzersiz sunduk. Her egzersizi 30-45sn. boyunca veya 10-15 tekrar şeklinde 2 ila 3 set olarak günde 1 ila 3 kez yapabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde yapacağınız bu egzersizler ilerleyen zamanlarda boyun ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Bir diğer yandan boyun ağrısına neden olduğu bahsedilen faktörleri de ortadan kaldırmanız problemin daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır.
⚠ Bu egzersizler deneyimli kişiler içindir. Hareketleri yapmadan önce doktorunuza başvurmayı unutmayın!

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com