SPORBİLİNCİ

BİLİMSEL BİLGİYE NASIL YAKLAŞMALIYIZ ?

2 dak. okuma

📍1-Günümüzde bilimsel araştırmaların doğruluğu dahi tartışılıyorken herhangi bir kaynak vermeyen bilimsel tavsiyelerden uzak durun.
📍2-Binlerce takipçisi olan veya yıllardır deneyimli bir sporcu/antrenör olması verdiği bilginin doğru olduğu anlamına gelmez. Bugün dünyada en önemli saygın otoriter kuruluşlar dahi hata yapmakta veya çıkarlarına göre davranabilmektedir.
📍3-Verilen bilgiler çoğu zaman duygularınıza/istek-arzularınıza hitap edilerek yazılıyor. Okumalar yaparken bilginin arzularınıza hitap edip etmediğine dikkat edin. Çoğu zaman bu bilgiler yanlıştır.
📍4-İnsan mekanizması bellidir. Bunu da okuyup araştırdığınızda anlıyorsunuz zaten. O yüzden sıradışı ürünler/teknikler/yöntemler ile mucizevi sonuçlar almayı beklemeyin. Yenilikler her zaman tehlikelidir. Bu yüzden eski ve halen geçerliliğini koruyan bilgileri okuyun. Bunun için iyi dergileri,kitapları,isimleri,kurumları takip edin.
📍5-Tek bir kaynaktan bilgi edinmeyin. Okuduğunuz bilgileri birçok kaynakta inceleyin/çapraz okumalar yapın.
📍6-Türkçe kaynaklar çoğu zaman yetersiz/sınırlı/eksik/yanlış/geçersiz olabiliyor. Temel bir fikir edinme konusunda destek sağlar ancak bilimsel olmak için yabancı kaynakları inceleyin. Ki zaten Özgün içerikler yaratılmadığı için bugün türkçe kaynak dediğimiz çoğu kaynaklarda yabancı kaynaklardan besleniyor.
📍7-Merak edin,soru sorun,araştırın,uzmanlaşın,tartışın,yeniliklere açık olun. Oldum derseniz olduğunuz yerde kalırsınız. Hergün kendinize yeni bilgiler ekleyin. Savunduğunuz bilgiler yanlışsa doğrusunu öğrenmekten çekinmeyin. Bir fikre sabit kalıp yaşamayın bakış açınızı genişletin.gerçekler düşüncelerinizden farklı olabilir.
📍8- Güncel kalın, eski ve yeni bilgileri karşılaştırın, eleştirel düşünün ve var olan bilgiyi kullanışlı hale getirin.
📍 9-Hayatınızı anlamlandırın, bilinçli davranın. Günlük yaşantınızın %90ından fazlası otomatik/bilinçaltı tarafından yönetilir.
📍 10- Bir filozof gibi bilgiyi sevin..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com