SPORBİLİNCİ

BENCİL BEYİN TEORİSİ

2 dak. okuma

Neden stresli durumlarda bazı kişiler kilo alırken bazı kişiler kilo verir ?
1.Dünya Savaşı sonrasında açlıktan ölen insanların organlarını inceleyen Marie Krieger, çoğu organın (kalp,pankreas,karaciğer,mide vs.) hacminin %40ını kaybettiğini bulmuştur. Buna rağmen beynin kaybettiği hacim oranı sadece %2 olduğu görülmüştür!. (1)


24 saat boyunca beynin enerji metabolizmasının incelendiği bir çalışmada günde ortalama 200gr karbonhidrat alındığında beynin tek başına 130gr karbonhidratı tükettiği sonucuna varılmıştır! (1) Yani beyin kandaki glikozun %60ını kendi başına alır. ( Bu oran uyurken %40, yoğun stres durumlarında %90’dır. (4) )


Beyin, sadece basit bir zihinsel test sonucunda bile enerji metabolizmasında %12lik bir artış sağlamaktadır. (1)
Dolayısıyla yaşanılan psikososyal stresler sonucunda beyin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunu da görmekteyiz. Beyin gerçekten bencildir. Çünkü enerji ihtiyacı artmasına rağmen bunu karşılayamazsa bütün vücudun enerji harcamasını kısıtlar, insülin salınımını durdurur ve ihtiyacı olan enerjiyi kendine temin eder.

Stresli durumlarda yemek davranışlarını inceleyen bir çalışmada stresli kişilerin %42isinin daha fazla yemek yediği %38’inin ise daha az yemek yediği bulunmuştur. İşin ilginç yanı ise bu öğrencilerin %55i kilo almış %12 si kilo vermiş, %33 ü ise kilosunu sabit tutmuştur. (2) Yani herkesin stres ve yemek ilişkisine verdiği sonuç farklıdır!

Bunun nedeni karmaşık olsa da (detaylı bilgi için; Kaynaklar) basitçe açıklamak gerekirse ;
A tipi kişilerin akut ve kronik beynin enerji ihtiyacı duyduğunda bunu temin edebilmesine rağmen; B tipi kişilerin kronik durumlarda enerji çekememesi sonucunda daha fazla enerji tüketmesine ve kilo almasına neden olur. (3) B tipi kişilerin böyle olmasının nedeni stres durumlarına karşı adaptasyonu sonucunda ortaya çıkmaktadır. ( Stres,beynin olağanüstü hal uyarısıdır ve enerji tüketiminin artmasını sağlar.)

Kısacası ; Beyin stresli durumlarda daha fazla enerji tüketir ve bunu vücuttan çektiği enerji ile sağlar. Stresli durumlara karşı adapte olan bireyler beynin yeterli enerjiyi çekememesine ve daha fazla yemek yemesine (ve obezite,diyabet gibi hastalıklara ) neden olur. Bundan nasıl kurtulabiliriz ? Sorusuna verilebilecek bir çok yanıt olmasına karşın “Egoist Beyin ve Kilo” kitabındaki “Stres Yönetimi” kısmını inceleyebilirsiniz.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2899523/
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3105244/pdf/fnins-05-00074.pdf
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19584906
(4) “Egoist Beyin ve Kilo”- Zaza Yurtsever

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com