SPORBİLİNCİ

BENCH PRESS VE OMUZ AĞRISI İLİŞKİSİ

1 dak. okuma

➡️Fonksiyonel antrenman denilince akla gelen isimlerden birisi olan Mike Boyle’a göre ;
Bench press yaparken ön omuz ağrısının esas nedeni İTİŞ kas gruplarının ÇEKİŞ kas gruplarına göre daha kuvvetli olmasıdır. Yani İTİŞ-ÇEKİŞ kuvveti arasındaki dengesizlik, omuz ekleminde problemlere yol açıyor.
Dolayısıyla itiş kaslarınıza verdiğiniz önem kadar çekiş kaslarınıza da aynı önemi verirseniz omuz sağlığınız için önemli bir adım atmış olursunuz.
➡️Her ne kadar Mike Boyle, ön omuz ağrısının sebebinin bench presin kendisi ile ilişkisi olmadığını söylese de bench press, omuz ekleminin hareket kapasitesini kısıtladığı ve eklemlerde sıkışmaya sebep olduğu için problem yaratacağını gösteren çalışmalar vardır. Bu bakımdan eğer omuz probleminiz varsa bench press yerine daha serbest çalışma imkanı sunan Dumbell press yapmanızda fayda var. ➡️Buna ek olarak; üst vücut egzersizlerinizi İTİŞ-ÇEKİŞ olarak yaparsanız daha sağlıklı bir gelişim kazanabilirsiniz.
Böylece; Bench Press ile itiş yapıp, sonrasında Barbell Row ile çekiş yaparak ön-arka kaslarınızı dengeli bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Çünkü iki harekette Horizontal düzlemde yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com