SPORBİLİNCİ

BAŞ PARMAK ÖNEMİ VE EGZERSİZ İLE İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

İki ayak üzerinde durmaya başladığımızdan bu yana serbest kalan ellerimizin yapısı, “karşı duran başparmak” olarak da bilinen, diğer dört parmağın tam karşısına gelecek şekilde duran baş parmağımız ile birçok diğer primatların yapamayacağı işleri ve alet kullanım yeteneğimizi artırmıştır.


El fonksiyonumuzun dahi %60’ını oluşturan baş parmak,çok önemli bir yapıdır. Sadece başparmak, fonksiyonlarını yerine getirebilmek için, sekiz kas ve üç sinire ihtiyaç duyar. Vücudumuzda kapladığı küçük yere karşılık başparmağımız Beyin korteksinde, toplam el veya kol alanı kadar bir yer işgal etmektedir. Bu da başparmağın ne kadar fonksiyonel bir uzuv olduğunu göstermektedir.


Spor salonlarına baktığımızda ise çoğu kimse barbell ile çalışmalar yaparken baş parmağını kullanmadan egzersiz yapıyor. Baş parmağın kavranmasını gerektirmeyen tek hareket olan barbell squat’a karşın özellikle barbell bench press, barbell overhead press, barbell row,barbell deadlift hareketler baş parmağını kavranarak yapılması bakımından önemlidir.

Mark Rippetoe’nun Starting Strenght Basic Barbell Training kitabında baş parmağı kavramanın önemi şu şekilde bahsedilmektedir; “baş parmağı kavramak, ön kol kaslarımızın kasılmasını sağlayarak gerilimini arttırır ve bu da kol ve üst ekstremitenin motor ünitelerininaktivitesini artırır. “ Bu sayede yapılan egzersizlerde daha fazla kuvvet üretme yeteneği ve hareketi kontrol etme yeteneği kazanırız.

Ayrıca baş parmağı kavramak,bar veya dumbell’ın elimizden kayıp düşmesini de önleyerek sakatlık riskini de azaltır.

Baş parmağı kavramadan el pozisyonunu L şeklinde tutmak “dorsal el bileği sıkışması” gibi problemlere de neden olur.


Sonuç olarak ; baş parmağını kavramak, el bileği pozisyonu, güç aktarımı,kassal dengeyi korumak ve sakatlık riskini azaltmak adına önemlidir.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com