SPORBİLİNCİ

AZ AZ VE SIK SIK BESLENMENİN ZARARLARI

2 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular! Bilinçli beslenme genel yaşam sağlığımız ve spor performansımız için doğrudan etkilidir. ➡️Öncelikle beslenme konusunda dikkatinizi çekmek istediğim 2 husus var; 1-Sporcu Beslenmesi 2- Genel Sağlık için beslenme.
➡️Beslenme ile ilgili bilgiler okuduğumuzda hangi konu için bilgi edindiğinizi iyi değerlendirin. Bu paylaşımda Genel Sağlık için bir beslenme bilgisinden bahsedeceğim. Gerek medyanın,gerek beslenme uzmanlarının yıllardır kilo denetimi sağlamak isteyenlere tavsiye ettiği bir beslenme biçimi vardır; “AZ AZ SIK SIK YE!” peki bu iyi bir beslenme biçimi midir ?
➡️Beslenmede hele ki kilo verme söz konusuysa İNSÜLİN konusunda hassas davranmamız gerekir. Çünkü “AZ ve SIK” beslenme biçiminde KAN ŞEKERİ sürekli yükselir ve İNSÜLİN de sürekli kanın içerisinde dolaşır. ➡️Kilo vermek isteyen bireyler ! Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki kanınızda eğer İNSÜLİN varsa YAĞ YAKIMI OLMAZ! Çünkü İNSÜLİN, kandaki şekeri depolayan ve yağlanmamıza neden olan hormondur.
O zaman yağ yakmak için ilk kural ; KANDA İNSÜLİN BULUNMAYACAK!
➡️Bunun yanında “Az ve Sık” beslenme kan şekerindeki dalgalanmalar yarattığı için beyin üzerinde de enflamasyon yaratma gibi negatif etkileri vardır. Bunun yanında Yüksek kan şekeri, mineral sevityelerinizin de azalmasına neden olarak hem sinir sisteminize hem de karaciğerinize zarar verir. 🔵PEKİ KAN ŞEKERİNİ DENGELEMEK İÇİN NE YAPALIM? Bazı tavsiyeler;
📍1- Bağırsak bakterilerinize iyi bakın!
📍2- Basit karbonhidrat tüketimini azaltın!
📍3- Lifli besinler tüketin!
📍4- Bol bol sebze tüketin!
⚠️Daha fazla bilgi için lütfen önceki paylaşımlardaki önerdiğim kitapları okuyunuz 👍

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com