SPORBİLİNCİ

AYAK BİLEĞİ BURKULMASI

16.09.2019
114
2 dak. okuma

Merhaba SporBilinci takipçileri! Ayak bileğinde burkulmalar gerek normal popülasyonda gerekse sporcularda en sık görülen bir yaralanma durumudur. Burkulmada en çok bağlar, çok az da kemikler yaralanır. Ayak bileğinde çok sayıda kemik karşılıklı hareket eder ve bunları birbirine bağlayan çok sayıda bağ vardır.
Bu bağların içinde de ayak burkulmalarında en çok ön talo-fibular bağ (ATFL) yaralanır.
Defalarca ayak bileği burkulması ve bağ yırtılması yaşadıktan sonra bu konuda artık uzmanlaştım diyebilirim : )
Bu sakatlıklar daha çok temas ve sıçrama ile gerçekleşir. Voleybolda smaç veya blok sonucu, futbolda topa yükselmeler,basetbolda rebound veya turnike sonucu gibi… Ayak bileğindeki bağ yaralanmaları,doğru tedavi ve rehabilitasyon uygulanmazsa kalıcı fonksiyon azalmasına neden olabilir.
Ayak bileği burkulmalarının tekrarlaması üzerine yapılan araştırmalarda bağ dokuların içerisinde bulunan derin duyu organlarının (proprioseptif duyu organları ) burkulma ile hasar görmesi sonucu ayakların duyu kontrolünün azalması sonucu fonksiyon kaybı olarak bildirdiler. Bu bakımdan burkulma sonrasında denge çalışmaları ile proprioseptif gelişimimizi artırmamız,sakatlık riskini azaltacaktır. (%20 risk vardır)
Bilinmesi gerekir ki ayak bileği burkulmaları en sık inversiyon sonucu yani serçe parmak yönüne doğru ayağın burkulması.
Böyle bir yaralanma geçiren bir kişiye yapılması gereken ilk şey , tüm spor yaralanmalarında değişmez olan ; istirahat,soğutma,basınç ve yükseltmedir.
Daha sonra ise hekimin fizik muayenesi uygulanır. Tedaviler çoğu zaman bir fizyoterapist ile birlikte rehabilitasyon çalışmalarıyla ROM yani eklem hareket açıklığı kazanmas,kas güçlendirmesi,propioseptif antrenman ve yapılan spora özel egzersiz ile birlikte devam eder.
Bu yaralanmalarda özellikle NSAID kullanımı tavsiye ediliyor. Ağrı kontrolünde , özemi azaltmada fonskiyonda ve aktiviteye dönüşte hızlanmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com