SPORBİLİNCİ

AŞIRI BESLENMEYE RAĞMEN BESİN EKSİKLİĞİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Beslenme imkanlarımız hiçbir zaman bugünkü kadar zengin ve çeşitli olmamıştı. Teknolojinin gelişimi, günlük yaşantımızda giderek daha rahat iş sağlamamızı dolayısıyla daha az hareket etmemizi de beraberinde getirdi.
Bu rahat ve sefahat içindeki yaşamımızın gölgeli yanı olarak ,endüstrileşmiş ülkelerde yaşayanların yarısından fazlasında aşırı kilo sorunu ile karşı karşıya kalındı. Dengesiz bir beslenmede vücut öncelikle besin depolayıcılarını tuttuğundan,eksiklik kendini genellikle geç göstermektedir. Ancak ilk belirtiler ortaya çıktığında bunun üstesinden gelinebilir.


Resimde görülen belirtiler eğer kendinizde mevcut ve giderek artan bir durum haline gelmişse bir doktora başvurmanızda ve besin alımınızın yeterli olup olmadığı konusunda tespit ettirmelisiniz.
Beslenmeye bağlı olarak gelişen hafif bir eksiklik, kural olarak hızla ortadan kaldırılabilir.
🔵YETERLİ BESLENME : Kişinin yaşamını sürdürebilmesi için yeteri kadar besin almasıdır. Bunun az olması kilo vermemize çok olması ise kilo almamıza neden olur.
🔵DENGELİ BESLENMEK : yeterli beslenme kadar dengeli beslenme de önemlidir. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinler değil, bir çok besin öğesinden almalıyız (karbonhidrat,protein,yağlar)
🔵DOĞRU BESLENMEK : Yeterli ve Dengeli beslenmek onun doğru beslendiğini göstermez. Bu bakımdan kişi doğru da beslenmesi gerekir. Herkesin ihtiyacı olan besin değerleri farklıdır (bir sporcu ile bir sedanter veya hasta bireyin beslenme ihtiyacı gibi )
bu bakımdan en doğru beslenme şeklini kendi vücudunuzu tanıyarak ve bu konuda uzman kişilere danışarak oluşturabilirsiniz.
🛡️Admin @fatihbayraktaar 💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com