SPORBİLİNCİ

ANATOMİK DÜZLEMLER VE ÖNEMİ

2 dak. okuma

Bilindiği gibi algılanabilir olarak 3 boyutlu bir evrende yaşıyoruz ve 3 boyutlu bir ortamda hareket ediyoruz. Yükseklik-Genişlik ve Derinlik olarak adlandırılan bu boyutlar, yön tayininin daha iyi sağlanması adına x,y,z veya anatomik incelemelerde sagital plan – frontal plan – transverse plan olarak adlandırılmaktadır.
Sagital plan, derinliği ifade ederken, frontal plan, yüksekliği ifade eder. Transverse plan ise genişliği ifade etmektedir.
Canlılar içerisinde özellikle transverse planı en çok kullanan insandır. İnsan, günlük hayatının çoğunu sagital planda yani ileri geri giderek (derinlik) geçirmektedir. Sagital plandan sonra en çok sağa sola hareket ederek frontal planı kullanmaktayız. En son ise transver plan yani genişliği kullanarak bulunduğumuz ortamda dönüşler yaparak kullanmaktayız.


Örneğin; bir odanın içerisinde ileri doğru ilerlerken sagital planı, yana doğru ilerlerken (yengeç gibi) frontal planı, dönerek hareket ederken ise transverse planı kullanmaktayız.

Peki bu planların spor ve sağlık söz konusu olduğunda önemi nedir?
Fitness salonlarında her zaman öne-geri hareket ediyor ancak yana veya rotasyonel hareketlere olan ilgimiz çok az. Bunun sonucunda zayıf olan planda dengesizlikler, kuvvet zayıflıkları, yetersiz esneklik veya sakatlıklar yaşıyoruz! Yani zayıf olduğun plan kadar güçlüsün!
Lunge hareketinden örnekle yola çıkarsak; çoğu kimse öne doğru lunge yapıyor. Bunun yanında geriye doğru lunge, yana doğru lunge veya rotasyonel lunge çalışmaları yapan kişi sayısı çok az.
Aynı şekilde geniş bir hareket açısına sahip olan omuzumuz için yaptığımız egzersizlerdeki hareket açılarımız da çok kısıtlı.


⚠ Dolayısıyla daha geniş bir hareket planı oluşturarak vücudumuzu tüm düzlemlere karşı geliştirmek daha iyi bir fitness ve sağlık düzeyine sahip olmamızı, bunun yanında yaptığımız spor branşlarında iyi performans elde etmemizi sağlar!


💡 HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com