SPORBİLİNCİ

AĞIRLIK KAYIŞLARI FAYDALI MIDIR ?

2 dak. okuma

➡️Bodybuilder abilerimizin hemen hemen hepsinin el bileği kayışları vardır. genelde daha ağır kilolar kaldırabilmek amaçlı bunları kullanırlar. Buna karşın çoğu kimse, el bileği kayışı kullanımının el bilek kaslarını zayıflatacağından bahseder. Aslında her iki tarafta haklıdır. Bu bakımdan bu kayışlar, iyi bir stratejiyle yani “doğru zamanda, doğru kişi tarafından, doğru harekette “ kullanılması gerekir.


⭕NE ZAMAN KULLANMALI ?
➡️Maksimal veya Supramaksimal (maksimal üstü) çalışmalarda stratejik olarak bu kayışları kullanmak, performansımız için avantajlı olabilir. ➡️Latpulldown gibi birden fazla kasın çalıştığı ancak hedeflediğiniz kasın daha fazla çalışmasını istediğiniz durumlarda da kullanabilirsiniz. Latpulldown hareketinde önkol ve kol kaslarının fonksiyonunu azaltmak ve latissimus dorsiyi daha çok çalıştırmak için bu kayışları kullanabilirsiniz.

⭕KİM KULLANMALI ?
➡️Spora yeni başlamış bir bireyseniz bu kayışlardan uzak durmanız gerekir. (ilk 1-2 sene ) Çünkü yeni bir ortamdasınız. Motor becerileriniz ve kaslarınız gelişmeye başlıyor bunları tembelleştirmeyin.
Ayrıca eldiven gibi hevesle kullandığınız ürünleri de bırakın. Ellerinizin nasır olmasından korkuyorsanız “Direnç antrenmanlarında nasır oluşumu ve tedavisi” adlı yazımızı okuyun.
➡️Spora yeni başlamış bireylerden ziyade deneyime sahip kişilerin, belirli şartlarda kullanmaları daha anlamlıdır.


⭕HANGİ HAREKETTE KULLANMALI?
➡️El kavrama becerinize ihtiyaç duyacağınız, deadlift,barbell rowing,latpulldown,Tbar rowing vs. gibi hareketler için çoğunlukla “YÜKSEK KİLOLAR” kaldırılması gerektiğinde kullanılmasını tavsiye ediyorum. Bunun dışında kayışlardan destek almak yerine “EL BİLEĞİ VE ÖN KOL” kaslarınızı kuvvetlendirmek daha anlamlıdır.

⚠ Kısacası; her harekette elinizdeki kayışlarınızı barbell’a bağlayıp kaldırmak tembel işidir. Gerçekten bir kayışa ihtiyaç duyuyorsanız, bunu satın almak yerine bizzat kayış görevi gören el bileklerinizi ve ön kol kaslarınızı güçlendirin. Bunun dışında sadece maksimal ve supramaksimal performans göstereceğiniz durumda kullanmanız daha mantıklıdır.
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com